BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ázsiában is privatizálhat a Mol

2005. május 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Milliárdos pakisztáni tőzsdei cég privatizációja adhat lehetőséget a Molnak meghirdetett stratégiája szerinti terjeszkedésre, ha a kezdeti érdeklődésből komoly szándék lesz – derül ki a Bloomberg tegnapi híréből. A pakisztáni kormány eladásra hirdette meg az ország második legnagyobb kitermelő cégének a Pakistan Petroleum Ltd.-nek 51 százalékos részvénycsomagját, amelyre a tájékoztató megvásárlásával 11 érdeklődő jelezte érdeklődését, köztük a Mol és az OMV is. A Mol érdeklődésének tényét Ferencz I. Szabolcs kommunikációs igazgató is megerősítette a NAPI Gazdaságnak.
Az érdeklődőknek április 30-ig kellett az előzetes információs memorandumot megvásárolni és magukról az előminősítéshez adatokat szolgáltatni. A tizenegy cég listája a Molon és az OMV-n kívül illusztris neveket tartalmaz, ilyenek a BG Group, a BP Pakistan Exploration and Production Inc. (a British Petroleum helyi leánycége), a China National Oil and Gas Exploration, a ZhenHua Oil Co. Ltd., a Centurion Energy International Inc., az International Sovereign Energy Corp., a Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company, az angol Tysons Oil and Energy és a Dewan Salman Fibre Limited.
A Pakistan Petroleum tőzsdei társaság, az ország legnagyobb földgázkitermelője, melynek 15 százalékát tavaly tőzsdére vitte a pakisztáni kormány, akkor 55 rúpiás áron 5,6 milliárd rúpiás bevételre téve szert (jelenleg a karachi tőzsdén ennek több mint háromszorosa az árfolyam). A 6,9 trillió köbméter gáz és 15 millió hordós olajkészlettel rendelkező cég irányító csomagjáért a mostani eladásból 1,05 milliárd dollár bevételre számít a pakisztáni állam a Bloomberg tudósítása szerint. A cég tavaly mintegy 110 millió dollár adózott profitra tett szert.
A Mol érdeklődése persze még igencsak kezdeti szakaszban van, a társaságnak nem akármilyen versenytársakkal kell megküzdeni, ha a későbbiekben szándéka komolynak bizonyul. Ráadásul a stratégiában meghatározott néhány százmillió dolláros projektekhez képest ez meglehetősen nagy falatnak tűnhet, mellette szólhat viszont a Mol már meglevő és eddig pozitív tapasztalatokat hozó pakisztáni jelenléte.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet