Nem szolgált kellemes meglepetéssel részvényesei számára a Globus Rt., a konzervipari cég már az első három hónapban teljesítette éves veszteségtervének mintegy kétharmadát. A cég az első három hónapban 459 millió forintnyi mínuszt termelt, ami ugyan kisebb az előző negyedév veszteségénél, azonban a bázisidőszak több mint kétszeresére rúg. A Globusnál az első negyedévben – mint általában – készletleépítés folyt, azonban a tavalyi drága készletek csak veszteséggel voltak eladhatóak. A tavalyi jobb számokat egyébként ez magyarázza, 2004-ben még az egy évvel korábbi tételek kerültek piacra.
Az árbevétel 7,1 milliárd forint lett, ami nagyjából megegyezik a tavalyival, azonban összetétele merőben különbözik attól. Jelentősen növekedtek ugyanis az exporteladások, s visszaesett a belföldi értékesítés. Ebben szerepet kapott, hogy a belföldi közvetítőknek való kiszállítások mértéke csökkent, helyette közvetlen exportszállítások történtek, de fontos tényező volt a piacszerző akciók – mint például a múlt évi osztrák akvizíció – következtében növekedésnek indult nyugat-európai eladások is. Keleten az orosz piacon kedvező változásokat említ a jelentés, több vevővel sikerült elfogadtatni áremelést, sőt egyes FÁK-beli partnerekkel dollárelszámolásról euróalapúra tért át a cég. A gyorsjelentés alapján az üzemi veszteség 383 millióra nőtt a tavalyi 100 millió forintról, a pénzügyi műveletek 100 milliós mínusza változatlan maradt, így a közel félmilliárdosra dagadt veszteség növekedése kizárólag működési okokra vezethető vissza, nincsenek benne egyszeri tételek.
Elvileg, ha a Globus a korábban közölt 600-700 millió forintos veszteségtervét tartani akarja, akkor negyedévről negyedévre csökkenő veszteségről kellene beszámolnia részvényeseinek, sőt az év vége felé illene nyereséget felmutatnia. Azt, hogy ez sikerül-e, vélhetően csak fél év múlva lehet megállapítani. A menedzsment addig is racionalizál és létszámleépítésre készül az év hátralévő részében.
