A várakozásoknak megfelelően a tavalyi, pénzügyi tételeknek köszönhetően nyereséges évkezdet után idén jelentős veszteséggel zárta az első negyedévet a Rába. A győri gépipari cég az első három hónapban a 900 millió forintos mínuszt prognosztizáló elemzői konszenzushoz képest 1,5 milliárdos veszteséget produkált március végéig. Ebből 980 milliónyit tett ki a kamatfizetés és adózás előtti üzemi veszteség, ami kifejezett javulás a tavalyihoz képest, tekintve hogy a 2004-es mínusznak a fele. A pénzügyi tételek ezúttal 631 millió forinttal rontották az eredményt (tavaly még 2,7 milliárddal javították.) A mínusz virtuális, csak a hitelek és a hedge pozíciók fordulónapi értékeléséből adódik, ha ma lenne a fordulónap, sokkal kedvezőbb lenne a kép – mondta Balog Béla, a Rába pénzügyi vezérigazgató-helyettese a sajtótájékoztatón.
Az elért árbevétel tekintetében az elmúlt évek lemorzsolódása után kifejezetten kedvező a kép, elsősorban a futóműüzletág robbanásszerű növekedésének köszönhetően 10,5 milliárdra bővült a csoport forgalma a tavalyi 7,3 milliárd forint után. Az üzletág fő problémája az alapanyagárak – részben a DAM bezárásával, részben a világpiaci tendenciákkal magyarázható – növekedése és a harmatgyenge dollárárfolyam volt, eközben a bevételnövekedést jórészt az európai projektek hozták. A futóműüzlet 830 milliós mínuszánál kevesebb, „csak” 172 milliós veszteséget termelő alkatrészüzletág teljesítményét a Suzuki-beszállítások felfutása határozta meg. Itt egyébként az elért 2,8 milliárdos negyedéves árbevétel 10-15 százalékos növekedésével számol az év hátralévő részében a menedzsment. A járműüzletág némi nyereséget termelt, a megrendeléseit gyakorlatilag teljes egészében a honvédségi szállítások jelentik.
A menedzsment a cég lezajlott „méretre szabása” után összeállította a középtávú stratégiát. Pintér István, a frissen újraválasztott vezérigazgató elmondása szerint a csoport célja, hogy 2007-re egy olyan, a járműüzletágat nem számolva 200 millió eurós árbevételű cégcsoport jöjjön létre, amely a nettó eredmény soron pozitív számmal tud szolgálni a részvényeseknek. Ehhez árbevétel tekintetében éves szinten két számjegyű növekedés kellene. A stratégiában a hangsúlyt a futómű- és az alkatrészüzletág kapná, a Jármű Kft. feladata mindössze a HM kiszolgálására korlátozódna, persze stabil eredményességgel. A megmaradt ingatlanállomány mintegy felét értékesítenék, itt a cél a források felszabadítása, s csak három telephely maradna meg saját tulajdonban. Az alkatrészüzletág egy nagy kapacitású, fém autóalkatrészek előállítására szakosodott gépipari vállalkozássá válna, amely a régió piacaira termelne, s gerincét a Suzuki-beszállítások adnák (itt is az üléskereteken lenne a hangsúly). A futóműüzlet jövőjét is a nagy sorozatú termékek jelenthetik, a teljes körű vevőkiszolgálás inkább csak a meglévő vevőknél maradna meg.
A stratégia megvalósításának első évére gondolt számok egyben az idei terveket is jelentik. Pintér István elmondása szerint 2005-ben 45 milliárd forint körüli árbevétellel és pozitív EBITDA-val szeretnének zárni. Itt a jelenlegi dollárfolyammal számoltak, s enyhén gyengülő forinttal, ami annyit jelent, hogy egy váratlan dollárerősödés pozitívba lendíthetné a cégcsoportot. Ez a megállapítás egyébként évek óta igaz.
