Több tőzsdei társasághoz hasonlóan az Egis is jogosult lesz beruházási adókedvezményre – jelentette be tegnap tőzsdezárás után a gyógyszergyár. A tervek szerint 2005 és 2007 között folyó áron 6,1 milliárd forintot költ a gyógyszerkészítmény-gyártás korszerűsítésére és kapacitásának bővítésére, s ez a program megfelel a társaságiadó-törvény feltételeinek is. Az Egis erre vonatkozóan pályázatot nyújtott be a Pénzügyminisztériumhoz, amely azt jóvá is hagyta. A társaság a 2006/2007, a 2007/2008 és a 2008/2009-es üzleti években a fejlesztések megvalósulása után társaságiadó-kedvezményt vehet igénybe, amelynek összege a program keretében aktivált beruházások ráfordításának 35-40 százaléka lehet, de az egyes években nem haladhatja meg a tárgyévi adókötelezettség 80 százalékát.
Számításaink szerint, amennyiben a beruházások aktiválása a három évben egyenletesen oszlik el, úgy mintegy évi 760 millió forint adókedvezményt vehetne igénybe az Egis. Az összeg a tavalyi adófizetési kötelezettség mintegy 80 százalékára rúg, de az adóalap a társaság nyereségének emelkedése miatt a következő években még nőni fog, az elemzők várakozásai szerint nem is kis mértékben. A kedvezmény révén optimális esetben 6–8 százalékkal emelkedhet az Egis adózott eredménye, ám a befektetők először csak 2007 februárjában – a 2006. október–decemberi első negyedévről szóló gyorsjelentésben – találkozhatnak majd ennek hatásával.
