BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szerényebb célok a Démásznál

Nem reális célkitűzés az osztalékalap reálértéken tartása, de még a szinten tartás is csak jó esetben, például egy forró nyár esetén sikerülhet – hangzott el a Démász pénteki, a gyorsjelentés alkalmából tartott sajtótájékoztatóján.

2005. május 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A korábbi évek célja, az osztalékalap reálértékének megőrzése az idén februárban hatályba lépett új áramár-szabályozás óta legfeljebb vágyálom lehet, a reális cél a tavalyi évben elért osztalékalap nominális értékének megőrzése – jelentette ki Lehóczki Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója. A társaság évek óta először kényszerül rá, hogy a korábbinál szerényebb célt fogalmazzon meg, ráadásul rövid távon nem is várható változás (az új szabályozás elvileg négy évre szól, de a 2007-es teljes piacnyitás miatt ennek már akkor változnia kell). Így a társaság elsősorban a már most is alacsony hálózati veszteséget igyekszik tovább mérsékelni, és a szigorú költséggazdálkodás mellett a beruházásokat fogja vissza az idén. Emellett igyekszik a fogyasztóinak azon részét, amelynek az ellátásán a szabályozott piaci rendszerben nem képződik nyereség, ugyanakkor jogot szereztek a szabadpiacra való kilépésre, kedvező ajánlatokkal „átterelni”.
E törekvések első eredményei az idei első negyedévben részben már látszottak, csakhogy számos torzító hatás is jelentkezett, ami a teljesítmény értékelését megnehezítheti. Az új szabályozás, aminek következtében a Démász beszerzési árai 14, míg a végfelhasználói értékesítési árai átlagosan 9 százalékkal nőttek, csak két lépésben hajtódott végre. Emiatt januárban még a régi, kedvezőbb árakon, míg február elsejétől a különösen kedvezőtlen magas beszerzési árak, de még olcsó végfelhasználói árak mellett, márciustól pedig már a végleges árakon szolgáltatott a Démász. Ezeknek az eredményre gyakorolt ellentétes hatásai gyakorlatilag kiegyenlítődtek; a tavalyi év hasonló időszakában a sokkal kedvezőbb időjárás mellett szökőnap is volt, ami már a fogyasztott villamos energia minimális, 0,21 százalékos növekedésében és különösen az elemzői várakozásoktól elmaradó 5,6 százalékos eredménycsökkenésben is megmutatkozott. Egyszeri negatív hatás volt még a személyi költségek 200 milliós mínusza. A társaság osztalékalapja ezután némileg meglepő módon az eredmény csökkenése ellenére növekedett, amit a magyar mérlegben az IFRS-től eltérő módon számolódó leányvállalati osztalékok okoznak. Ez az eltérés a következő negyedévek során csökkenni fog.
Ezek alapján a tavalyi 1280 forintos osztalék következő években való megismétlődésére csak kedvező körülmények esetén számíthatnak. A társaság költségtakarékossága, de még a beruházások visszafogása sem elég ahhoz, hogy a szabályozás kedvezőtlen hatásait megváltoztassa. Kedvező változásra a szabadpiac irányából – a Démász áramkereskedő cége, a D-Energia Kft. már nyereséges és Oravecz Zsolt szerint az ország legbiztonságosabb vevőportfóliójával rendelkezik száz körüli kiszolgált fogyasztóval – és az autópálya-építés előrehaladtával, illetve az általa hozott gazdasági fellendüléssel lehet számítani.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet