BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erősen kezdte az évet a BorsodChem

Pénteken tartotta éves közgyűlését a BorsodChem, s ezzel egy időben tette közzé első negyedéves jelentését is, amely a várakozásoknál kedvezőbb számokat tartalmazott. A befektetők a jó hírre eladással reagáltak.

2005. május 1. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyon kedvezően alakult az iparági környezet az első negyedévben a BorsodChem számára, a társaság árbevétele 19 százalékkal, üzemi eredménye pedig 60 százalékkal, 5,7 milliárd forintra emelkedett. A legjobban jövedelmező termék továbbra is a nyers MDI volt (ennek kapacitását készül a BC több mint duplájára emelni), emellett a PVC-n és a marónátronon is szép nyereség keletkezett. A rekordszintű üzemi eredményt azonban idén már nem javították a pénzügyi tételek (tavaly a sikeres fedezési politika, az euró-hitelállomány átértékelése az üzemi eredményhez mérhető bevételt hozott), így a nettó eredmény 5,1 milliárd forint lett, vagyis 12 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A befektetők vagy csak az utolsó sort olvasták el a jelentésből, vagy a jól ismert „adj el a jó hírre” hatás érvényesült, mindenesetre a BC árfolyama rövid felívelés után zuhanni kezdett és a nap nagy részében az előző napi záróár alatt tartózkodott.
A közgyűlésen a befektetők korántsem voltak ilyen aktívak, ám az igen/nem gombokat is meglehetős változatossággal nyomogatták. A közgyűlés csak másodszorra volt határozatképes, a 82,5 millióból mindössze 35 millió részvénnyel jöttek el szavazni (ebből 24 millió a VCP és a HSBC tulajdonában volt). A részvényesek jóváhagyták a beszámolókat és a – saját részvények kiszűrésével – 45 forintos részvényenkénti osztalékot, amelyet június 8-ától fizet ki a társaság. (Számos nem szavazatot kaptak viszont olyan kérdések, mint a BorsodChem nevében a c nagy betűre cserélése, vagy a felelős vállalatirányítási beszámoló.)
A 2005-ös tervekkel kapcsolatban Kovács F. László elmondta, hogy rekordnagyságú 41,8 milliárd forintos beruházásra készülnek, ami több mint 28 százaléka az árbevételnek. A kedvezőtlenül alakuló energiaárak mellett továbbra is jó fedezetekre számítanak idén, az első után a harmadik negyedévet várják különösen erősnek. A hosszúra nyúlt tél márciusban kis áresést okozott ugyan a PVC-piacon, ám ezt májustól várhatóan korrigálják. Az MDI jegyzése viszont továbbra is stabilan magas, és hasonló jók mondhatók el a lúgról is.
A vegyipari ciklus jövő év első felében érheti el csúcsát, mindazonáltal nem szabad arra számítani, hogy a kiváló első negyedéves teljesítmény négyszeresét éri el a BC az idén. Mint Kovács elmondta, ha már ilyen szorzót kellene alkalmazni, akkor inkább a 3,5-es lenne reális (a tavalyi IFRS szerinti éves nyereség 17,15 milliárd forint volt).
2005 a szerves növekedés jegyében telik el, számos kapacitásnövelő beruházást valósítanak meg, köztük talán a leglátványosabb a 100 ezer tonnás MDI-gyár lesz, amely októberben kezdi próbaüzemét. Akvizíciós lehetőségek inkább a második félévben, vagy jövőre kínálkozhatnak, amelyek közül jelenleg a romániai Oltchim a favorit, de a lengyel Zachem sem került még le a listáról.
Az elmúlt napok forintgyengülése – amennyiben tartós marad – kedvezően érinti a BC-t, mivel növeli az üzemi eredményt, ám a fedezeti politikában mostanában alkalmazott zéró költségű opciók miatt a 260-as szintig a BC-nek nem keletkezik vesztesége.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet