Egyelőre nem negyedeljük a Mol-részvényeket – jelentette be Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója, aki a Mol tegnap tartott éves rendes közgyűlését vezette le a megszokott módon. Az ötletet a Mol igazgatósága nem vetette el, a testület saját javaslatát azzal az indoklással vonta vissza, hogy a cég szlovák tulajdonosaival fennálló – valószínűsíthetően elég bonyolult, állítólag még a Slovintegra és Slovbena eladását is tiltó – opciós szerződések megfelelő módosításával nem készültek el. A Mol-vezetők elmondása szerint a részvényfelosztás egyáltalán nem került le a napirendről, erre azonban már a legközelebbi közgyűlésig várni kell.
A közgyűlésen a megszokott kisrészvényesi felszólalásokon túl különösebb esemény nélkül fogadták el a tavalyi évről szóló beszámolót és a szokásos napirendi pontokat, illetve a 16,998 milliárd forintos osztalék fizetését (ez részvényenként 165 forintot jelent). A 25 százalékos alaptőke-emelésről szóló igazgatósági felhatalmazás azonban nem nyerte el a tulajdonosok tetszését, az OMV és más nagyobb részvényesek előre közölték, hogy legfeljebb a jelenleg is érvényben levő 15 százalékot tudják támogatni. Mivel 75 százalékos többséget igénylő kérdésekről volt szó, az igazgatóságnak nem is nagyon volt más választása, mint hogy változtat a javaslatán. A Mol-menedzsment stratégiai céljaival indokolt alaptőke-emelési felhatalmazás így gyakorlatilag megmaradt azon a szinten ahol a 2003-as Slovnaft-vásárlás miatt végrehajtott alaptőke-emelés után maradt, határideje viszont meghosszabbodott 2010. április 27-ig.
A sajátrészvény-vásárlások esetében a tulajdonosok már nem kívánták korlátozni az igazgatóságot, és szinte vita nélkül megadták a felhatalmazást a vásárlásra újabb 18 hónapra az alaptőke 10 százalékának erejéig, ahogy az az eredeti javaslatban is szerepelt. Elfogadták a tulajdonosok a menedzsmentösztönző kötvényprogram kiterjesztését is azokra a vezetőkre, akik ezzel a lehetőséggel korábban nem élhettek.
A közgyűlés közben sajtóbeszélgetés is zajlott, ahol Áldott Zoltán a kutatás-termelési divízió vezetője beszélt az üzletág jövőjéről. Szavaiból kiderült, hogy a kutatás-termeléstől kevésbé várhatók szenzációs bejelentések a következő 3-4 évben, annál inkább az eredmény folyamatos növekedése. Elmondása szerint a üzletág jelenlegi 20 százalék körüli hozzájárulását a Mol-csoport teljese EBITDA-jához szeretnék legalább 40 százalékra növelni. Ezt azonban nem egy-egy nagy, hanem inkább kisebb, és már előrehaladott szakaszban levő kitermelési lehetőségek vásárlásával szeretnék elérni, amelyek nagysága egyenként 100–400 millió dollár körüli. Ezzel a Mol nem vállal méreténél nagyobb kockázatot, viszont ott törekszik nyereségre, ahol a leghatékonyabb. Kifejtette azt is, hogy a mostani magas olajárak mellett egyáltalán nem biztos, hogy a vásárlásokba azonnal belevágnak, ki fogják várni a megfelelő időt.
