BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Elmű májusban fizet – az ÉMÁSZ talán jövőre

A szolgáltató sosem elégedett az árszabályozással, a végrehajtással is volt probléma, de biztató tárgyalásokat folytatunk – jelentette ki Emmerich Endresz, az igazgatóság elnöke részvényesi kérdésre válaszolva, a két RWE-irányítás alatt álló áramszolgáltató, az Elmű és az ÉMÁSZ pénteken tartott közgyűlésén.

2005. április 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szolgáltató sosem elégedett az árszabályozással, az Elműt nem érintik olyan kedvezőtlenül az új árak, mint a Démászt – válaszolta Emmerich Endresz, az igazgatóság elnöke az Elmű péntek délelőtti közgyűlésén. Az elnök az idei évre vonatkozó árszabályozásnak a két áramszolgáltatóra gyakorolt hatását firtató részvényesi kérdésekre válaszolva azt is közölte mindkét közgyűlésen, hogy bár az új áramárak kihirdetésének végrehajtása során akadtak technikai problémák, a cégek biztató tárgyalásokat folytatnak jelenleg is a gazdasági miniszterrel, és úgy tűnik, megértésre találnak. Ennek alapján az elnök úgy vélte, a cégek teljesíteni tudják majd idei terveiket, azt azonban nem részletezte, hogy ez számszerűen mit is jelent.
A részvényeseket leginkább érdeklő kérdésekre, azaz az idei év után várható osztalék mértékére a diplomatikus válaszból meglehetősen nehéz számszerű következtetést levonni, annyi azonban kiderül belőle, hogy az RWE-s áramszolgáltatók, úgy tűnik, nem fogadták el maradéktalanul a február 1-jével bevezetett új árszabályozást. A 2001-es áramárháborúhoz hasonló helyzethez képest – akkor az áramszolgáltatók egységesen úgy döntöttek, hogy nem hajlandóak kifizetni az MVM-nek az áramszámlát, mivel saját fogyasztóiktól a gazdasági minisztérium által megállapított fogyasztói árak miatt nem jutnak elég magas bevételhez – a mostani nyilatkozat rendkívül visszafogott volt. Úgy tűnik, az RWE-s cégek a Démászhoz hasonlóan elégedetlenek az új árszabályozással, de tárgyalnak a GM-mel, és egyelőre bíznak ennek sikerében. Mindennek alapján úgy tűnik, a részvényesek legalábbis reménykedhetnek abban, hogy az idei év az egyik áramszolgáltatónál sem lesz rosszabb a tavalyinál, jelentős eredménynövekedésre azonban vélhetően nem lehet számítani.
A budapesti áramszolgáltató közgyűlésén a részvényesek nagy többséggel elfogadták az igazgatóság 2350 forintos osztalékjavaslatát, míg az ÉMÁSZ részvényeseinek osztalék helyett az elnöki magyarázattal kellett megelégedniük a cég magas hitelállományát illetően (ez a leányvállalatok adósságaival majd’ 19 milliárd forint – ami az Elmű alig több mint 3 milliárdjához képest valóban soknak tűnik –, és jórészt az erőmű-beruházásoknak köszönhető). A nagyobbik áramszolgáltató május 25-étől kezdi meg a kifizetéseket, a kisebbiknél ilyen örömteli időpont legkevesebb egy év múlva lehetséges. Az ÉMÁSZ nehezebb helyzetére az éves jelentéshez fűzött könyvvizsgálói megjegyzés is utal, mely az Ózdi Acélművekkel szemben fennálló peres eljárások több mint 2 milliárdos összege megtérülésének nagyfokú bizonytalanságára hívja fel a figyelmet.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet