Az igazgatóság előzetes javaslata alapján 112 forintra csökkenne a NABI részvények jelenleg 1000 forintos névértéke – derült ki a társaság közleményéből. A hír nem jelenthet meglepetést a buszgyártó cég részvényesei számára, hiszen már a gyorsjelentés közzétételekor utalt rá az igazgatóság, hogy ilyen lépésre sor kerülhet. A várható tőkeleszállítás nagysága azonban meglepetést jelenthet, hiszen a gyorsjelentésben az US GAAP szerint konszolidált adatok alapján kimutatott 55 millió dolláros veszteség mintegy 1,5 milliárd forinttal kisebb tavalyi mínuszt, és részvényenként nagyjából 350 forinttal kisebb tőkeleszállítást tételezett fel, mint az éves jelentés MSZSZ kimutatása alapján. Ezek szerint egyébként a brit Optare és az amerikai NABI Inc. pozitív irányban hatott a cég nyereségességére.
A leszállítással a NABI jegyzett tőkéje a korábbi 4,6 milliárd forintról 518 millió forintra csökken majd, ez megegyezik a magyar cég nem konszolidált sajáttőke-értékével. Ez azt is jelenti, hogy a NABI a veszteségek elszámolása után a jelenlegi tőzsdei árfolyamon sajáttőke-alapon kifejezetten drágává válik, hiszen a 290 forintos tegnapi részvényár a majdani részvényenkénti könyv szerint érték két és félszeresét teszi ki. A hitelező bankokkal kötendő megállapodás után – már ha megszületik a várva várt egyezség – várhatóan tőkeemelésre is sor kerül a buszgyártó cégnél, a közgyűlésen legalábbis téma lesz az igazgatóság felhatalmazása egy ilyen lépésre.
