BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol a befutó az INA-nál?

Az INA vezérigazgatója, Tomislav Dragicevic a Reutersnak adott interjújában az INA-részvények tőzsdei értékesítése helyett az egy befektetőnek való eladást tartja reálisabbnak. Ez szerinte nem valószínű, hogy az OMV lenne.

2005. április 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tomislav Dragicevic, az INA vezérigazgatója szerint lehetséges, hogy a horvát kormány lemond az INA tőzsdei értékesítéséről és közvetlenül egy külföldi befektetőnek adhat el egy részvénycsomagot, ha a nyomás nehezedik majd rá a gyors bevételek érdekében. A menedzser Reutersnak adott interjúja szerint az INA-nak, a legnagyobb állami kézben levő horvát vállalatnak kedvére való lenne egy részvénycserés megoldás akár a Mollal, akár az OMV-vel (ugyanakkor az OMV tulajdonszerzését nem tartja reálisnak).
Dragicevic elmondása szerint egy ilyen megoldás segítene a horvát cég márkanevét és egyéniségét megőrizni, ugyanakkor a horvát államnak is lehetőséget adna egy külföldi társaságban való tulajdonszerzésre. A saját vállalatát mintegy 2,5 milliárd dollárra értékelő vezérigazgató (aki a cége idei nyereségét nagyjából változatlan szintre, 175,3 millió dollárra becsüli) a korábbi horvát tervekről, amelyek 15 százalékos csomag tőzsdei értékesítéséről szóltak, annyit mondott: félő, már nincs rá elég idő, hiszen ez stratégiát, jogi és egyéb tanácsadókat, tájékoztatatót és road show-t igényelne.
A vezérigazgató Reutersnak adott interjújából egyértelműen kiderül, hogy az osztrák céggel valószínűleg nem igazán kell versenyeznie a tulajdonrészét növelni szándékozó Molnak. (Ezt már korábban az OMV vezérigazgatója is burkoltan megerősítette.) Ugyanez Dragicevic saját magának néhol ellentmondó érveléséből is kiderül, hiszen miközben a horvát állam sürgető bevételi kényszerével érvel, következő szavaiban már az INA helyett egy külföldi cégben való tulajdonszerzés előnyeit ecseteli (a közvetlen bevételszerzésnek ez még egy tőzsdei társaság esetében sem a leggyorsabb módja).
Mindazonáltal Magyarországról nézve a Horvátországból jövő hírek a Mol számára valószínűleg kedvező irányba befolyásolhatják a lehetséges jövőképeket. Nemrég jelent meg horvát lapokban az az újságírói elképzelés, miszerint akár nem is a korábbi tervek szerinti 15, inkább mindjárt 25 százalékot kéne eladni az INA-ból.
A vezérigazgató a Reuters újságírójának beszélt a Mollal fele-fele arányban felvállalt és várhatóan április végéig eldőlő Energopetrol-pályázatról is. Hosszú távú törekvésük ezzel kapcsolatban az, hogy a boszniai kiskereskedelmi piacon tartósan 50 százalékos részesedést birtokoljanak. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy az Adria vezetéket üzemeltető Janaf vállalatban az INA szívesen szerezne többséget a jövőben (jelenleg 17 százalék az övé). A vezetéket modernizálnák és kevésbé az Adrián való olajszállításra mint inkább az északkeletről a saját két modernizálás előtt álló finomítójukba való olaj eljuttatására használnák. Cége eközben terjeszkedni kíván a Közel-Keleten is, Szíria után Jordániában és következőként Irakban.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet