Negyedelhetik az ezerforintos Mol-részvényeket, ha az április 27-ére összehívott éves rendes közgyűlésen a részvényesek – ahogy az olajtársaság tőzsdei történetében eddig szinte kivétel nélkül történt – elfogadják az igazgatóság javaslatait. Az eddig ezerforintos – 1995-ig egyébként 10 ezer forintos – névértékű A sorozatú részvények a jövőben így 250 forintosak lesznek. Így a részvényesek a közgyűlési döntés cégbírósági bejegyzését követően már nem azt találgathatják, hogy lesz-e az idén 20 ezer, inkább csak azt, hogy lesz-e még újra 5 ezer forint egy részvény tőzsdei árfolyama. (A társaságnak így összesen 434 millió 472 ezer 788 darab A sorozatú részvénye lenne).
A negyedelést a részletes közgyűlési javaslatokban az igazgatóság az elmúlt időszak jelentős árfolyam-emelkedésével indokolja – a 16 ezer forint körüli árfolyam jelentősen meghaladja mind a BÉT részvényeinek átlagárfolyamát, mind az EU tőzsdei vállalatainak átlagárfolyamát –, ami a névleges árfolyamok összehasonlításával jelentősen „megdrágította” a Molt. Az új névérték, ami hozzávetőleg egy eurót jelent, egyben a tőzsdei árfolyamot is a többi BÉT-részvény átlagos szintjére teszi vissza.
Közzétették osztalékjavaslatukat is, mely a korábban megszokott 55 forintos szinthez képest igencsak gáláns, egészen pontosan a korábbi háromszorosa. Ugyanakkor vélhetően nagy csalódás azok számára, akik a gázüzletág eladásában és a Mol minden eddiginél jobb anyagi helyzetében bízva – az eladósodottság hét éve nem volt ilyen alacsony szinten – extrém magas, akár ezer forintot is elérő osztalékban reménykedtek. A pontosan 16,998 milliárd forintos osztalékjavaslattal a társaság nettó eredményének alig több mint 8 százalékát fizeti ki, ami a 200 milliárdos eredményhez viszonyítva már korántsem nevezhető gálánsnak. Igaz, a szintén tegnap bejelentett, újabb felvásárlásról szóló hír némiképp azért alátámasztja az igazgatóság indoklását, amely a további akvizíciós szándékokra hivatkozik (akár a kitermelés területén is).
A közgyűlésen az igazgatóság a már korábban ismertté vált szándéka szerint meg szeretné hosszabbítani az alaptőke 25 százalékára vonatkozó alaptőke-emelési felhatalmazását (már a mindenkori alaptőkére vetítve), és 2010. április 27-ig és újabb 18 hónapra sajátrészvény-vásárlásokra is felhatalmazást kér. Ugyanakkor szeretné elfogadtatni a szűkmarkúnak korábban sem nevezhető ösztönzési rendszerének kiegészítését, ami a társaság saját kasszájából egyenlítené ki a kötvényprogramban részt venni valamilyen okból nem tudók jövedelmét a többiekével megegyező szintre.
