A makacsul magas olajárak hatására újabb elemző javította a Mol idei teljesítményével kapcsolatos várakozását. Zékány András, az ING elemzője a vártnál jobb működési környezetre hivatkozva 220 milliárd forintra emelte a Mol 2005-ös várható eredményét (a tavalyi rekordnyereség 208 milliárd volt), ami 2109 forintot jelent részvényenként. (Az ING idei várakozása a Brent nyersolajra a közelmúltban 37,5-ről 44 dollárra emelkedett).
Az urali olajra számított finomítói margin ugyan visszaesett a múlt év végéhez képest, ám a Molt ez csak kevéssé érinti a társaság dízelpiacon kivívott kiváló pozíciójának és jó minőségű, alacsony kéntartalmú üzemanyagainak köszönhetően. A Brent és az Ural olaj közti árkülönbség a januári riogatás után egészséges szintre tért vissza, és a negyedév átlaga már meghaladja a tavalyi egész éves szintet (lásd a grafikont).
A kutatás-termelés üzletágtól a korábbi 76-tal szemben már 85 milliárdos EBITDA-t vár az elemző, a feldolgozás és kereskedelem üzletágtól pedig 185 milliárdos EBITDA-ra számít. A gázüzletág – hála a zord márciusnak – 75 milliárdot hozhat, a vegyipari szegmens nyeresége pedig a tavalyi 31-ről 55 milliárdra emelkedhet. Zékány összességében 380 milliárd forintos EBITDA-t vár a Moltól, ami 7,6 százalékkal haladja meg a Reuters konszenzusában szereplő értéket.
A Mollal kapcsolatos legnagyobb kockázatnak a Jukosszal közös orosz kitermelés sorsát tartja az elemző, a Slovnaftot ért támadások lehetséges kimenetelét kedvezőbben ítéli meg, s az ÁPV 12 százalékos részvénycsomagjának eladása sem okozhat majd nagy áresést – itt valószínűleg a korábban már bevált, gyorsított könyvépítéses módszert alkalmazzák.
A március 29-re datált elemzés szerint az elmúlt időszak emelkedése ellenére a kiváló fundamentumok még nem épültek be teljesen az árfolyamba, s egyéves távlatban, dollárban számítva 25 százalékos drágulásra van kilátás. Az ING célára 14 500-ról 18 ezer forintra emelkedett, ajánlása továbbra is vétel. Nemrég a UBS jött ki 20 ezres célárral, de várható, hogy a vártnál magasabb olajárak miatt a többi nagy háznál is javul majd a Mol megítélése.
