BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőkekivonás az indexesés mögött

A BUX-ot is csúcsra juttató év eleji likviditásbőség megtörni látszik, a befektetők 350 millió dollárt vontak ki a Magyarországot is magában foglaló fejlődő piacokról. A tőzsdeguru Mark Möbius szerint azonban aggodalomra semmi ok.

2005. március 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem volt kétséges, hogy az elmúlt két hét visszaesését a magyar és az úgynevezett fejlődő Európa tőkepiacain a külföldi befektetési alapok likviditásvezérelt eladásai okozták. A bostoni EmergingPortfolio.com kimutatásai ezt most számokkal is alátámasztották: a március 23-ával zárult hét napban 350 millió dollárt vontak ki az európai, közel-keleti és afrikai fejlődő piacokba fektető alapokból. Ez az idei legnagyobb tőkekivonás, miután január eleje óta 2,5 milliárd dollárnyi friss pénz áramlott a térség piacaira. Az egyenleg még mindig meglehetősen pozitív hiszen tavaly egész évben 2,2 milliárd dollár beáramlását regisztrálták, vagyis a mostani csökkenést is beleszámítva idén három hónap alatt sikerült elérni a tavalyi teljes évi szintet.
A Bloomberg által megkérdezett szakértők az amerikai kamatemeléssel magyarázták a térségünkkel kapcsolatos bizonytalanság felerősödését. John Milton, a K&H vezérigazgató-helyettese szerint az emelkedő amerikai kamatszint miatt csökkent ugyan a fejlődő piacok vonzereje, ám valószínűleg előbb-utóbb újra felfedezik a még mindig kiváló gazdasági növekedéssel rendelkező országok piacait.
A fejlődő Európa (Oroszország, Lengyelország Csehország, Magyarország és Törökország) piacairól az idén először vontak ki pénzt, s a térség indexei mintegy 10 százalékot csökkentek az elmúlt két hétben, így az időszak legrosszabbul teljesítő indexei közé kerültek.
A Bloombergnek Rio de Janeiróból nyilatkozó Mark Möbius úgy látja, a fejlődő piacok most már emelkedni fognak. A 17 milliárdos fejlődő piaci befektetéssel rendelkező Tempelton Asset Management Ltd. vezetője szerint a most lezajlott korrekció természetes és előre látható volt, amitől nem kellene megijedni. Véleménye szerint a térségben továbbra is ott a növekedési sztori, így a tőke hamarosan visszatér majd. Szavait alátámasztja, hogy az utolsó kereskedési napon mintha már megállt volna a visszaesés.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet