A várakozásoknak megfelelően a tavalyinál magasabb osztalék kifizetését javasolja a társaság rendes éves közgyűlésén részvényeseinek a Richter Gedeon Rt. igazgatósága – derült ki a gyógyszercég tegnap megjelent közgyűlési meghívójából. E szerint az elsőbbségi részvényekre – ebből kevesebb mint 8 ezer darab maradt – 120, a törzsrészvényekre 500 forint osztalékot fizetne a tavalyi év után. A 2004-ben fizetett 440 forintos osztalék után emelkedő kifizetés annyit tesz, hogy a gyógyszergyár legnagyobb tulajdonosa, az ÁPV Rt. idén 2 milliárd 330 millió forintot tesz zsebre a részvényei után. Ez 248 forintos euróárfolyammal számolva 9 millió 340 ezer eurónyi osztalékbevételnek felel meg. Ez az összeg bőven fedezi a tavaly szeptemberben eladott, Richter-részvényekre váltható kötvények egyszázalékos kamatát, az ugyanis mindössze 6,4 millió eurónyi kiadást jelent éves szinten. Az 500 forintnyi osztalék valamivel több mint 24,5 százalékos kifizetési hányadot jelent, a részvények osztalékhozama a tegnapi 26 000 forintos záróárral számolva 1,9 százalék.
Az igazgatóság egyébként alapszabály-módosítást is végrehajtana a közgyűlésen. E szerint – ha megkapja a részvényesek hozzájárulását – egy évvel meghosszabbodna a vezető testület felhatalmazása a jegyzett tőke felemelésére. A jelenlegi alapszabály szerint a Richter igazgatósága 2009. április 28-áig évi 25 százalékkal emelheti meg a társaság jegyzett tőkéjét. A mostani, a felhatalmazás végső időpontjának egy évvel való kitolásáról szóló döntés azt jelentené, hogy az igazgatóság abban a kritikus időszakban – 2009 őszén – is tőkét emelhetne közgyűlés nélkül, amikor lehívhatók lesznek a tavaly eladott átváltható kötvények. Ez, ha nem is nyújt tökéletes védelmet egy esetleges majdani felvásárlási kísérlet ellen, mindenesetre megnövelné a független gyógyszercég menedzsmentjének mozgásterét.
