BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Saját részvényeit vásárolja a Mol

A Mol tőkeszerkezet-optimalizálási célból saját részvényeket vásárol, a tegnap forgó részvények 15 százalékát a társaság maga vette meg.

2005. március 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sajátrészvény-vásárlásra adott megbízást a Mol Rt. – jelentette be az olajtársaság tegnap a reggeli órákban a BÉT honlapján, majd a kereskedési nap zárása után röviddel már az első tétel sikeres megvételét is közölte. Az olajtársaság összesen 5,2 millió részvényt vásárolhat, a tavaly április 30-án a közgyűlésen az igazgatóságnak adott felhatalmazás alapján. Ezzel a jelenlegi, az alaptőke 5,16 százalékát kitevő sajátrészvény-csomagját 10 százalékra növelheti. A Mol igazgatósága a megbízást október 31-éig adta az ING Bank Rt.-nek mint befektetési szolgáltatónak adta, amely tegnap ennek alapján 79 ezer részvényt vásárolt. Ez a teljes 7,8 milliárdos napi Mol-forgalom – 528 ezer részvény – mintegy 15 százaléka volt, az ING a 14 791 forintos tőzsdei átlagár fölött 39 forinttal, 14 830 forintért vásárolta meg a papírokat.
A közlemény szerint a Mol célja a sajátrészvény-vásárlásokkal a tőkeszerkezet-optimalizálás lehetőségének elősegítése. Ez tulajdonképpen bármit jelenthet, akár a részvényeseknek való egyszerű pénzjuttatást – amely az osztalékfizetést is kiválthatja, hiszen így a részvényesek az árfolyam magasabb szinten való stabilizálódásán keresztül gyarapíthatják vagyonukat, ha ezt egy esetleges alaptőke-csökkentéssel véglegessé teszik –, de akár dolgozói részvényjuttatást (bár erre a célra valószínűleg elég lenne a meglévő mennyiség is), vagy sima árfolyam-karbantartást is. A 10 százalékos csomag persze akvizíciós célokra is jól használható. A Mol szempontjából bármelyik szóba jöhet, legkevésbé az árfolyam-karbantartás a valószínű. Az esetleges részvénybevonás az első ilyen tranzakció lenne a magyar tőzsde újkori történetében, viszont egy pozitív és a világ részvénypiacain elterjedt hagyományt honosítana meg itthon is. Előnye, hogy – legalábbis a magánszemélyek számára – nem kell utána osztalékadót fizetni, igaz, az árfolyamra gyakorolt hatása nehezen számszerűsíthető. Az akvizíciós célra csererészvényként való felhasználás kérdéses, az egyetlen ilyen jól látható célpont az INA, amely viszont eddig tisztán készpénzes tranzakciónak tűnik.
Bármi is legyen a cél, a részvényesek egyelőre – úgy tűnik – csak jól járhatnak vele. A mostani vételekkel a jelentős árfolyamesés pillanatában avatkozik be a társaság, amiből akár egy jó befektetés is lehet. A sajátrészvény-vásárlásokon a Mol eddig is sokat nyert, a legtöbb saját papírjáért alig fizetett többet, mint a jelenlegi árfolyam egyharmadát. Azt viszont nem lehet előre tudni, hogy egy esetleg ezekre a vásárlásokra hivatkozó alacsony osztalékfizetésről szóló igazgatósági javaslatot a részvényesek hogyan fogadnának.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet