BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hideg zuhany az Émász részvényeseire

Az Elmű a várakozásoknak megfelelően 2350 forintot fizetne részvényeseinek, az Émász viszont tekintélyes eredménye ellenére meglepetésre nem tervezi osztalék kifizetését.

2005. március 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem túl kellemes meglepetésként érhette az Émász Rt. tegnapi bejelentése a társaság azon részvényeseit, akik a gyorsjelentés alapján a tavalyi év nem fizetése után most már számottevő osztalékban reménykedtek. Az igazgatóság közgyűlési határozati javaslataiból kitűnik ugyanis, hogy a cég 2,613 milliárd forint adózott, nem konszolidált eredményét teljes egészében eredménytartalékba kívánja helyezni.
Az Émászéval közel azonos tulajdonosi struktúrával rendelkező Elmű viszont hozta a papírformát, a fővárosi társaság igazgatósága a tavalyi eredményt gyakorlatilag teljes egészében felosztaná a részvényesek között, a 2350 forintos javaslat 98 százalékos kifizetési hányadot jelent. Az Émásznál egyébként a gyorsjelentésben közölt konszolidáltnál 900 millióval, az Elműnél pedig 1,4 milliárddal lett alacsonyabb az anyavállalati adózott eredmény. Boross Norbert a két társaság kommunikációs igazgatója lapunk kérdésére nem kívánta indokolni az igazgatóságok javaslatait, így az Émász-részvényeseknek a közgyűlésig kell várniuk, hogy megtudják az osztalék elmaradásának okát.
Az Émász-részvények megítélésének mindenesetre vélhetően nem tesz majd jót az osztalék ismételt elmaradása. Az áramszolgáltató-részvényeket ugyanis a befektetők általában a jó és kiszámítható osztalékhozammal kecsegtető befektetési célpontok között tartják számon. Emiatt árfolyamukra jelentősen hat két tényező, a kamatszint és a várható osztalék nagysága. Az Émásznál és az Elműnél a féléves és az éves számok egyaránt az egy évvel korábbit jelentősen meghaladó eredményességről árulkodtak, így a piac joggal számított mindkét cégnél az osztalékszint emelkedésére. Ez csak az Elműnél jött be a tavalyi 1900 forintos kifizetést nézve. A két cég gyorsjelentéséből viszont nem derült ki egyértelműen, hogy a kifizetés alapjául szolgáló nem konszolidált nyereség mennyivel lesz kisebb a csoportszintűnél, így az elmúlt hetekben már 1000 forintos osztalékvárakozásokról is lehetett hallani az Émásszal kapcsolatban (NAPI Gazdaság, 2005 március 3., 11. és 12. oldalak). Az osztalék növekedése mellett a folyamatosan csökkenő kamatszint is felértékelte az osztalékpapírokat, s ennek nyomán a Démász 11 ezerről 15 ezer forint fölé, az Elmű 16 ezer forintról 24 ezer forintra, az Émász 6 ezerről 10 ezer forint fölé drágult az elmúlt fél évben. Az osztalékjavaslatokat figyelembe véve most úgy tűnik, a Démász és az Elmű esetében megalapozott lehetett az optimizmus, az Émásznál viszont aligha.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet