BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rács mögött a Mol szibériai leányának vezére

Őrizetbe vették a Mol Jukosszal közöt leányvállalatának a ZMB-nek a vezetőjét termeléstúllépésre hivatkozva. A Mol szerint a lépés nem veszélyezteti a cég működését.

2005. március 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vizsgálati fogságba vetették a Mol Jukosszal közöt leányvállalatának a ZMB-nek a vezetőjét csütörtökön - tudósított a Reuters egy meg nem nevezett Jukosz forrásra hivatkozva. A Zapadno Malibalik cég vezetőjét Oleg Vitkát azért vették őrizetbe mert a közös vállalat állítólag több olajat termelt ki mint a hatóságok által előzetesen meghatározott kitermelési szint. A termeléstúllépésre állítólag tavaly került sor, amivel mintegy 20 millió dollár többletbevételt ért el a társaság az Interfax szerint. Az engedélyezettnél gyorsabb ütemű kitermelést megállapító vizsgálatot még januárban indíották, a cégvezetőt két hónapra helyezték vizsgálati fogságba.
A Mol álláspontja szerint a letartóztatás semmilyen formában nem veszélyezteti a közös vállalat működését, mint Ferencz I. Szabolcs a Mol kommunikációs igazgatója elmondta, a cég helyettes vezetői teszik a dolgukat, sem a termelés sem az értékesítés nem szenved fennakadásokat és nyoma sem látszik, hogy ez a jövőben másképpen lenne. A magyar olajtársaság bízik benne, hogy az alapvetően kitermeléstechnolóigai kérdéseket firtató viszgálat a közös vállalat szempontjából kedvezően zárul le.
Az orosz külögyi szóvivő Alekszandr Jakovenko pénteki moszkvai sajtótájkoztatóján úgy nyilatkozott, hogy nem politikai, hanem az igazságszolgáltató szervekre tartozó kérdés a Jukosz és a Mol hanti-manysiföldi közös olajtermelő cége vezérigazgatójának előzetes letartóztatásba helyezése. A meglehetősen dipolomatikus válasz, ami az MTI-nek a korábban Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin elnök között született elvi megegyezésére utaló - mely szerint a Molt a Jukosz ügyből kifolyólag semmilyen hátrány nem érheti - kérdésére született, gyakorlatilag semmit nem árult el a lényegről, azaz arról, hogy a Molnak végülis mi kára származhat a szinte mindenki szerint a Jukosz ügyhöz kapcsolódóan kezdődött vizsgálatból (ugyanilyen vizsgálat kezdődött korábban a szintén Jukosz leány Tomsknyeft ellen is).
A Mol helyzetét mindennek alapján nehéz megítélni ebben a közel sem lényegtelen kérdésben. Az orosz leányvállalat a cég teljes több mint kétmillió tonnás kitermelésének mintegy felét adja. Nem tudni milyen anyagi kár érheti a céget Oroszországban, az ottani viszonyok szerint bármi elképzelhető, jogilag a koncesszió elvétele sem kizárt (bár nem valószínű). A Moltól jövő kincstári optimizmus ellenére már korábban is megtörtént, hogy Jukosszal való kapcsolat negatívan érintette a társaságot. Ilyen volt a szállító váltás a Lukoilra vagy a 10 milliárdos céltartalékképzés, amelyek ha nem is jelentős de biztosan nem pozitív hírek voltak. A jövőre nézve jelenleg a legvalószínűbb, hogy a közös vállalat Jukosznál levő 50 százaléka gazdát cserél egyszer és akkortól kezdve talán a problémák is megszűnnek, ennek ideje és az esetleges új tulajdonos személye egyelőre azonban homályba vész (a Mol korábban azt nyilatkozta, hogy nincs szándékában megvenni azt).

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet