Vizsgálati fogságba vetették a Mol Jukosszal közöt leányvállalatának a ZMB-nek a vezetőjét csütörtökön - tudósított a Reuters egy meg nem nevezett Jukosz forrásra hivatkozva. A Zapadno Malibalik cég vezetőjét Oleg Vitkát azért vették őrizetbe mert a közös vállalat állítólag több olajat termelt ki mint a hatóságok által előzetesen meghatározott kitermelési szint. A termeléstúllépésre állítólag tavaly került sor, amivel mintegy 20 millió dollár többletbevételt ért el a társaság az Interfax szerint. Az engedélyezettnél gyorsabb ütemű kitermelést megállapító vizsgálatot még januárban indíották, a cégvezetőt két hónapra helyezték vizsgálati fogságba.
A Mol álláspontja szerint a letartóztatás semmilyen formában nem veszélyezteti a közös vállalat működését, mint Ferencz I. Szabolcs a Mol kommunikációs igazgatója elmondta, a cég helyettes vezetői teszik a dolgukat, sem a termelés sem az értékesítés nem szenved fennakadásokat és nyoma sem látszik, hogy ez a jövőben másképpen lenne. A magyar olajtársaság bízik benne, hogy az alapvetően kitermeléstechnolóigai kérdéseket firtató viszgálat a közös vállalat szempontjából kedvezően zárul le.
Az orosz külögyi szóvivő Alekszandr Jakovenko pénteki moszkvai sajtótájkoztatóján úgy nyilatkozott, hogy nem politikai, hanem az igazságszolgáltató szervekre tartozó kérdés a Jukosz és a Mol hanti-manysiföldi közös olajtermelő cége vezérigazgatójának előzetes letartóztatásba helyezése. A meglehetősen dipolomatikus válasz, ami az MTI-nek a korábban Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin elnök között született elvi megegyezésére utaló - mely szerint a Molt a Jukosz ügyből kifolyólag semmilyen hátrány nem érheti - kérdésére született, gyakorlatilag semmit nem árult el a lényegről, azaz arról, hogy a Molnak végülis mi kára származhat a szinte mindenki szerint a Jukosz ügyhöz kapcsolódóan kezdődött vizsgálatból (ugyanilyen vizsgálat kezdődött korábban a szintén Jukosz leány Tomsknyeft ellen is).
A Mol helyzetét mindennek alapján nehéz megítélni ebben a közel sem lényegtelen kérdésben. Az orosz leányvállalat a cég teljes több mint kétmillió tonnás kitermelésének mintegy felét adja. Nem tudni milyen anyagi kár érheti a céget Oroszországban, az ottani viszonyok szerint bármi elképzelhető, jogilag a koncesszió elvétele sem kizárt (bár nem valószínű). A Moltól jövő kincstári optimizmus ellenére már korábban is megtörtént, hogy Jukosszal való kapcsolat negatívan érintette a társaságot. Ilyen volt a szállító váltás a Lukoilra vagy a 10 milliárdos céltartalékképzés, amelyek ha nem is jelentős de biztosan nem pozitív hírek voltak. A jövőre nézve jelenleg a legvalószínűbb, hogy a közös vállalat Jukosznál levő 50 százaléka gazdát cserél egyszer és akkortól kezdve talán a problémák is megszűnnek, ennek ideje és az esetleges új tulajdonos személye egyelőre azonban homályba vész (a Mol korábban azt nyilatkozta, hogy nincs szándékában megvenni azt).
