BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyereség helyett háború

A rendkívül kedvezőtlen piaci helyzetre tekintettel aktív stratégiát dolgozott ki a Globus vezetése: a társaság árversenyt diktál, hogy kikényszerítse az iparági konszolidációt. A részvényesek talán 2007-ben számíthatnak a korábbi nyereségességre.

2005. március 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavaly év végi, a menedzsmentet is meglepő veszteség után legalább még egy szűk esztendőre számít a Globus vezetése – derült ki a társaság tegnapi sajtótájékoztatóján. A Globus az évet a várt 200–500 milliós nyereség helyett 718 millió forintos veszteséggel zárta, amit a menedzsment azzal magyarázott, hogy a Sapard-támogatással bevezetett informatikai rendszer kiépítése a legnagyobb, békéscsabai gyárban szerencsétlen módon épp a szezon közepére esett, így nem volt megfelelő információjuk a vártnál kedvezőtlenebb feldolgozási adatokról. Elhangzott ugyanakkor az is, hogy a nagy veszteséget az éves szerződéssel rendelkező nyugati áruházláncok rendeléseinek csúszása okozta, aminek láttán a kedvezőtlen dollárárfolyam és a nyomott árak ellenére decemberben jelentős mennyiségű árut terítettek az orosz piacon. Az árbevétel mintegy kétharmada így az év utolsó hónapjában keletkezett, ráadásul egy alacsony fedezetű piacon.
A helyzet az idén sem ígérkezik rózsásnak. Az árfolyamok – ha lehet – még rosszabbak, a termékek árszintje Európa-szerte csökkent, az alapanyagárak viszont továbbra is magasak. A belföldi forgalom csökken, az exportpiacokra továbbra is a túlkínálat jellemző. A magyar piacon jelentős a kapacitásfelesleg, ami a Globus szerint akár már rövid távon a gyártó cégek konszolidációját kényszerítheti ki.
A Globus ebben a helyzetben támadó stratégiát tervez bevetni. Egyrészt folytatják a költségcsökkentést: egyes termékeket megszüntetnek, a terhek egy részét a termelőkre hárítják és a termelést külföldre helyezik (Románia, Moldávia, Ukrajna és Oroszország került szóba). Emellett a tavaly 4,8 milliárd forintos bevétel mellett 145 milliós nyereséget elért lengyel leányvállalat szerepét szeretnék erősíteni, nyereségességét növelni. A Globus nemcsak beszáll az árversenybe, hanem diktálni kívánja azt, amihez a vezetés meggyőződése szerint kellő pénzügyi erővel rendelkezik. Ez a kockázatos, ám kétségkívül bátor stratégia az értékesített mennyiség növekedésével és ezzel párhuzamosan a nyereségesség csökkenésével jár majd.
A 2005-ös év így biztosan veszteséges lesz, és – amint Temesfői István elnök elmondta – azon dolgoznak majd, hogy a Globus 2006-tól nyereséges, 2007-től pedig kiemelkedően nyereséges társasággá váljon, amilyen régen volt.
A részvényesek első látásra meghosszabbított, kiterjesztett profit warninggal szembesülhettek, ami a részvényárfolyam tegnapi, 4 százalékos esésében is megmutatkozott. A jelenlegi piaci helyzetben azonban a társaság szempontjából aligha van életképesebb megoldás, mint a kivívott piaci pozíciók védelme akár átmeneti veszteségek árán is. A Globus részvénye így a következő egy évben vélhetően kevéssé lesz attraktív befektetés, ám ha a stratégia helyesnek bizonyul, a társaság erősebb pozíciókkal rendelkező cégként profitálhat majd egy letisztult piacból.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet