A Mol március 1-től négy új egységbe szervezi át kutatás-termelési, azaz upstream tevékenységét, hogy az új, 2004 szeptemberében bejelentett stratégiájának megfelelően a nemzetközi növekedés feltételeit ezen a területen biztosítsa. Az új felállásban a négy szervezeti egység az upstreamportfólió-fejlesztés, a külföldi kutatás-termelés, a közép-európai kutatás-termelés és a technológiai operációs központ lesz – olvasható a Molnak a BÉT honlapján közzétett bejelentésében.
A Mol-közlemény a négy terület feladatát az alábbiakban foglalja össze: upstreamportfólió-fejlesztés amellett, hogy biztosítja a hatékony portfóliókezelést, az új akvizíciók és divesztíciók kezdeményezését és végrehajtását, a gázüzleti partnerségre vonatkozó szerződések pénzügyi zárását követően felügyeli majd a Mol földgázportfólióját. A külföldi kutatás-termelés feladata lesz a megszerzett, illetve felfedezett mezők működtetése, a célterületeken új projektek kezdeményezése. A közép-európai kutatás-termelési részleg foglakozik majd az új kutatási, mezőfejlesztési és termelési projektekkel a Pannon-medencében, valamint a kutatás-termelés tevékenységének regionális kiterjesztésével a szomszédos országokban, beleértve az INA-val való szoros együttműködést is. A technológiai és operációs központ feladata lesz a regionális és a nemzetközi projektszervezeteket kiszolgálása, valamint a műszaki, szakmai ellenőrzés biztosítása a mérnöki és technológiai jellegű tevékenység felett.
A lépés logikus folytatása az Áldott Zoltán divízióigazgatóvá történt kinevezésével elkezdődött folyamatnak, és jól mutatja, hogy az olajcég valóban újabb lépést kíván tenni a klasszikus olajcéggé válás felé. Ennek logikus folyamataként biztosítani kívánja, hogy a korábbi akvizíciókkal felfejlesztett finomítási-kereskedelmi tevékenységéhez – a Mol-csoport az INA-t nem számítva évente mintegy 13 millió tonna kőolajat dolgoz fel és dob piacra – a megfelelő kitermelési bázissal is rendelkezzen, ne csupán azzal az évi mintegy kétmillió tonnával, amit jelenleg saját maga hoz felszínre. Ezt a nemzetközi – a meghirdetett stratégia szerint elsősorban a volt Szovjetunió területén levő – piacon végrehajtott megfelelő készletakvizíciókkal képzeli el a Mol. Ehhez a társaság, úgy tűnik, jól meggondolt módon egy professzionálisan felépített csapattal akar hozzáfogni, amelyet akvizíciós területen sok tapasztalatot szerzett vezetővel kíván felépíteni.
