A PKN Orlen a varsói tőzsdén jegyzett cégek történetének legnagyobb profitját vághatta zsebre 2004-ben: az olajcég a tavalyi év utolsó három hónapjában megháromszorozta profitját (ez 610 millió zloty adózás utáni eredményt jelent), míg teljes éves nyeresége 2,44 milliárd zlotyra azaz 832 millió dollárra rúgott. A cég azonban előre figyelmeztetett: a romló piaci körülmények miatt nem tűnik valószínűnek, hogy az idén megismételnék a 2004-es rekordot.
A várakozásoktól elmaradó eredmény és a romló kilátások megtették hatásukat a PKN árfolyamára is, tegnap a varsói tőzsdén 1,5 zlotyt csökkent az árfolyam és 45-ön zárt a papír. Látványos különbség ez a Molhoz képest, amely esetén a gyorsjelentés megjelenése egy igen jelentős áremelkedés kezdete lett, és ezen az sem változtat, hogy tegnap már a Mol árfolyama is csökkent. A különbség a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők véleménye alapján egyértelműen indokolt. A PKN-t korábban is, de a mostani árakkal és az idei eredményvárakozásokkal is drágábbnak tartják a Molnál, ami valamilyen formában kiegyenlítődést indokolna. Zékány András, az ING elemzője elmondta, hogy a Mol hatékonyságát mintegy 12 százalékkal jobbnak tartja, és ennek változására a következő két év során nem számít. Emiatt a Molban nagyobb emelkedési potenciált lát, jobb vételnek tartja. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a PKN menedzsmentje által bejelentett 6 milliárd zlotys 2009-es EBITDA-terv rendkívül optimista és akár indokolhatna egy magasabb árazást is, kérdés persze, hogy teljesül-e.
Miró József, a Cashline elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a PKN-ben rejlő hatékonysági tartalékok magasabbak lehetnek, a kérdés már csupán az, hogy a meglévő hatékonyságot vagy a potenciális hatékonyságot becsüljük-e többre. A Mol az előbbi esetében mindenképpen jobb. Ráadásul szerinte a PKN-nel kapcsolatos várakozások – a Moltól részvényenként 10,9 dolláros, a PKN-től 1,4-1,5 dolláros eredményt várnak 2005-re – általában optimistábbak, mint a valóság, míg a Mol esetében általában pesszimistábbak. Ezt a tavalyi számok is jól példázzák. A Molt ezáltal ő is jobb vételnek látja a jelenlegi árszinteken a PKN-nél.
