Kétszázhetvenezer saját részvényét vásárolta meg pénteken a Mol egyik legnagyobb tulajdonosától, a Slovintegra–Slovbena csoporttól, a Slovnaft volt tulajdonosától az ING brókercégének közreműködésével – jelentette be az olajtársaság. Az ügylet érdekessége, hogy a Mol a mostani tőzsdei fejlemények tükrében igencsak olcsón, 13 390 forintos áron – azaz a tegnapi záró árfolyamhoz képest darabonként 2610 forintos diszkonttal – jutott hozzá a részvényekhez. A Molnak ez után az ügylet után összesen 5 millió 601 ezer 939 darab A sorozatú saját részvénye van és 369 C sorozatú. Az üzlet egy kissé megbolygatta a tegnapi kereskedést, a befektetési szolgáltató ugyanis négy 54 ezer darabos, majd egy 108 ezer darabos ügyletet kötött 13 050, 13 200, 14 ezer, 14 200 és 13 350 forintos áron. Ez némi izgalmat okozott ugyan a befektetők körében, a részvény kitartó áremelkedését azonban gyakorlatilag egy pillanatra sem szakította meg.
A Mol számára igen előnyös üzlet hátteréről a közlemény az elővételi jogon kívül szinte semmit nem mond el, annyit azonban azért elárultak az olajtársaságnál, hogy az elővételi joghoz társult egy árszámítási mechanizmus is, és ez hozta ki a jóval a mostani piaci ár alatti szintet. A Slovnaft megvásárlásakor a szlovák tulajdonosokkal kötött szerződésről – amely az elővételi jogon kívül különböző eladási korlátozásokat is tartalmazott – már akkor is meglehetősen kevés információ került napvilágra, annyit azonban lehetett tudni, hogy az elővételi jog a zárástól számított 3 éven túl is él.
A Slovnaft-tulajdonos társaságok – a Slovintegra–Slovbena páros – a mostani üzletben mintegy 700 millió forint potenciális haszontól estek el ahhoz képest, mint ha a 16 ezres pénteki tőzsdei záróáron adták volna el papírjaikat. Ugyanakkor túlzottan sajnálni valószínűleg nem kell őket, hiszen csak a pénteki ügyletben több mint 3,6 milliárd forinthoz jutottak, és ez csupán elenyésző részét képezi a teljes Mol-csomaguk értékének. Ennek nagyságrendjéről csak annyit, hogy a tavaly év végén birtokolt 8 millió 646 ezer 640 részvényük értéke pénteki áron számolva meghaladja a 138 milliárd forintot. Ez persze csak elméleti szám, hiszen éppen a mostani üzlet mutatja, hogy a tőzsdei ár nem mindig érvényes, mégis ennek alapján szinte biztosan állítható, hogy Slavomir Hatina – aki nemrégen mondott le a Slovnaftban viselt pozíciójáról és szentelte teljes idejét a Slovbena és a Slovintegra, mint befektetőtársaságok irányításának, s aki a két társaság nagy részének tulajdonosa –, ha magyar lenne, bőven a száz leggazdagabb magyar listájának az élén állna.
