A Mol újabb ötszázaléknyi részesedést vásárolt abban a kazahsztáni olajmezőben, amelyben már korábban is 22,5 százalékos részesedéssel bírt. A vételár 3,82 millió dollár volt, amivel a cég 37 millió dollárra növelte befektetetését. Ez azonban tartalmaz már olyan összegeket is, amelyeket még nem költöttek el, de a további kutatások során biztosan el kell majd költeni. A kutatások most az úgynevezett második fázisban tartanak, ennek befejezése 2008 májusára várható. A 2400 négyzetkilométer területű kutatási blokk Északnyugat-Kazahsztánban, az orosz határhoz és az óriási Karacsaganak mezőhöz, valamint a meglévő infrastruktúrához egyaránt közel van.
A Mol az ötszázalékos részesedést az Exploration Venture Limitedtől (EVL) vásárolta meg, amely az Avery Worldwide Limitedtől – az előző operátortól – korábban átvette annak teljes 55 százalékos részesedését. A konzorciumban részt vevő harmadik partner továbbra is a First International Oil Corporation (FIOC) 22,5 százalékos, változatlan részesedéssel. A Bloomberg korábban úgy értesült, hogy az olajmező Mol által meg nem vett teljes, akkor még 77,5 százalékos részét 2002-ben a Jukosz vásárolta meg, és azt mind a mai napig nem is adta el (eszerint a két, a nemzetközi olajpiacon különösebben nem ismert, angolszász nevű cég mögött, akik közül az Avery Worldwide Limited már kiszállt, valójában a Jukosz állna). A mostani közleményből az is kiderül, hogy a Mol részesedésének növelésével ellenőrzési jogát is növelte, a mostani állás szerint ugyanis már operátor a második kutatási fázis végéig. Áldott Zoltán, a Mol kutatás-termelés üzletágának ügyvezető igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a blokk jelentős olaj-, kondenzátum- és földgázpotenciállal rendelkezik. Néhány hónappal ezelőtt Bokor Csaba, Áldott Zoltán elődje az MTI-nek még valamivel többet mondott, szerinte az eddigi kutatások és várakozások szerint több száz millió hordónyi készletet rejthetnek (NAPI Gazdaság, 2004. július 2., 11–12. oldal). Egyébként 2002-ben készült egy számszerű becslés is a mező feltételezett szénhidrogénkészleteiről, az akkor sikertelen vételi kísérlettel fellépő Rosznyeftnél. Eszerint az ezt a területet is magában foglaló, ennél kicsivel nagyobb blokk (3200 négyzetkilométer) mintegy 200 millió tonna kőolajat és 400 milliárd köbméter gázt rejthet. Összehasonlításul, a tavalyi hazai kőolaj-kitermelés 1,08 millió tonna volt, az idei ennél valamivel kevesebb lesz. A Molnak a Jukosszal közösen folytatott oroszországi kitermeléséből az idén várhatóan 1-1,1 millió tonna jut a magyar olajcégre.
