BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tudta elkerülni a büntetést a Slovnaft

2005. február 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák pénzügyminisztérium beváltotta fenyegetését, és tegnap hivatalosan is kirótta 1,35 milliárd koronás büntetését a Mol több mint 98 százalékos tulajdonában levő Slovnaftra. A büntetést arra hivatkozva kapta a vállalat, hogy kútjai kirívóan drágán árusítják az üzemanyagot, és egy 1996-os, időközben részlegesen hatályon kívül helyett jogszabály értelmében túl magas profitra tesz szert.
A döntés nem jelent újdonságot, a szlovák pénzügyminisztérium már korábban is közölte, hogy a bírságot minden bizonnyal ki fogja róni. Csupán a vállalat ezzel kapcsolatos észrevételeit kellett megvizsgálnia, amelyek azonban – úgy tűnik – nem tudták pozitív irányba befolyásolni a hivatalt. A NAPI Gazdaságnak a Slovnaft szóvivője ezzel kapcsolatban tegnap is megerősítette, hogy a társaság gyakorlatilag biztosan fellebbez, és minden jogorvoslati lehetőséget igénybe fog venni a büntetés ellen, mivel azt sem a szlovák, sem az uniós jogszabályokkal nem tartja összeegyeztethetőnek.
A Slovnaftról eközben a Puls Biznesu című lengyel gazdasági lap a Bloomberg szerint azt írta, hogy el kívánja adni 23 lengyel benzinkútból álló hálózatát. A kutak iránt állítólag a PKN Orlen és a Lotos-csoport is érdeklődik. A Slovnaft szóvivője ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy a szlovák olajcégnél éppen a lengyel piaci helyzet értékelése és az ott követendő stratégia vizsgálata folyik, ami néhány hónapon belül várhatóan lezárul. Az eredmények ismeretében lehet majd csak megmondani, hogy ilyen szándékról egyáltalán lehet-e szó.
A hírek az anyavállalat megítélését egyáltalán nem befolyásolják, a Mol árfolyama jó gyorsjelentése után új lendülettel emelkedik a tőzsdén, és valószínűleg a megszokott osztalékszint emelését tervezi. Erre utalhat, hogy a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt szerint az operatív vezetés a korábbi 55 forinttól eltérő osztalékjavaslatot tesz majd az igazgatóság elé – mondta el a vezető a portfolio.hu hétfői rendezvényén. A szlovákiai büntetést pedig a Mol jogilag annyira megalapozatlannak tartja, hogy Mosonyi György vezérigazgató állítása szerint még céltartalékot sem képeztek rá.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet