BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőkeleszállításra kényszerül a NABI

2005. február 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az átszervezés és a tervezett gyárbezárás első hatásait már érezhetik a részvényesek a NABI-nál. A buszgyártó cég ezzel kapcsolatos egyszeri kiadásai, leírásai, céltartalékképzései következtében az elemzői várakozásokat többszörösen meghaladó, 55 millió dolláros veszteségről számolt be éves gyorsjelentésében. Az árbevétel eközben éves szinten bővült – köszönhetően az erős negyedik negyedévnek is –, 380 millió dollár közelébe az egy évvel korábbi 320 millióról; az eladott buszok száma 1227 darabra emelkedett.
A bruttó fedezet 3 millió dollárra csökkent a korábbi 8 millióról. Ennek fő oka egyrészt a dollár leértékelődése a forinttal szemben, másrészt 8,3 millió dollárnyi garanciális céltartalék képzése, s ami még furcsább, 7,1 millió dollárnyi céltartalék a meglévő, de várhatóan veszteséges szerződésekre (ezek nélkül a csoport jobb fedezetet produkált volna, mint 2003-ban). A NABI az átszervezési költségekre és a céltartalékokra összesen 39 millió dollárt számolt el, enélkül még az elemzői várakozások közelében is alakulhatott volna a vesztesége.
Figyelemre méltó tétel egyébként két igazgatósági tag által számlázott, 223 ezer dollárnyi tanácsadói díj, de a tavaszi hitelátstrukturálásra elszámolt 6,8 millió dollárnyi extrakiadás is – igaz, ebből tavaly csak 2,8 millió dollárnyit aktiváltak. A menedzsment szerint a következő hónapokban az üzleti tevékenység javítására és az átszervezési program végrehajtására irányul majd a figyelem. Addig is azonban a veszteségek miatt – majd ha elkészül az MSZSZ szerinti egyedi mérleg – várhatóan tőkeleszállításról kell dönteniük a részvényeseknek.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet