A korábbi beruházások és az EU-konform gázárszabályozás meghozták eredményüket, és a kedvező külső körülményekkel párosulva kivételesen jó eredmény elérését és az iparági élvonalba kerülést tették lehetővé a Mol számára 2004-ben – jelentette ki elégedetten Mosonyi György vezérigazgató az olajtársaság éves gyorsjelentésének megjelenése alkalmából tartott sajtótájékoztatón. A Mol szerint valamennyi tényező, amely 2004-ben növelte az olajárakat – az erős olajkereslet, a geopolitikai feszültségek, a magas finomítói kapacitáskihasználtság, az olajtermelők korlátozott tartalékkapacitása, a viszonylag alacsony kőolaj- és termékkészletek, valamint az erőteljes spekuláció – továbbra is jellemző marad 2005-ben. Ez akár a magas eredményszint fennmaradását is jelentheti, igaz, a gázüzlet eladásával egyre inkább klasszikus olajcégre hasonlító Molt jobban sújthatják majd az olajpiac ingadozásai.
A különböző üzletágak eltérően vették ki részüket a sikerből. A kutatás-termelés 57,4 milliárd forintos üzleti eredménye 32 százalékkal lett magasabb az előző évinél annak ellenére, hogy ezt az üzletágat terhelte a gázár-kompenzációra befizetett többlet bányajáradék 22,2 milliárdos összege és a Jukosz pénzügyi nehézségei miatt képzett 8 milliárdos céltartalékképzés is. A hazai kőolaj-kitermelés évek óta először 5 százalékkal csökkent, tavaly viszont 1,077 millió tonnás szintjét valamivel már meghaladta a Mol külföldi kitermelése. Ennek folytatódására számít is az olajtársaság, ezért a kutatás-termelésben lekötött tőkéjének arányát 2008-ra a jelenlegi 10 százalékról ennek háromszorosára kívánja növelni. A külföldi mezőkön folytatott kitermelés tavaly 85 százalékkal növekedett, elsősorban az oroszországi Jukosszal közös vállalkozás hatására. Ugyanakkor biztató a Mol Pakisztánban folytatott próbatermelése és újabb találata is (bár itt csak 10 százalékos a részesedése), illetve sokat várnak a 22,5 százalékos új kazahsztáni részvételtől.
A feldolgozás-kereskedelem szegmens lett a Mol vezető ereje, az üzleti eredményben 92,3 milliárd forintos növekedéssel 160 milliárdot hozott az olajcégnek. Az okok között fő helyen említhető a finomítói árrés 88 százalékos növekedése, ami a Mol esetében még magasabb volt, illetve Brent és az Ural kőolaj áreltérésének növekedése, ami tavaly 3,8 dollár lett a Brent javára. Mivel a Mol az olcsóbb orosz kőolajat tudja nagy hatékonysággal feldolgozni, ez számára különösen előnyös. A szegmensen belül szerepel a Slovnaft kiváló, majd 76 milliárdos hozzájárulása az üzleti eredményhez. Az összes kőolajtermék-értékesítés 12 százalékkal nőtt, egyrészt a Slovnaft-konszolidációnak, másrészt az export erőteljes növekedésének következtében, miközben a hazai piacon 4 százalékos csökkenés következett be.
A sokáig a hírek élén szereplő földgázüzletág 60 milliárdos hozadéka az új EU-konform gázárszabályozásnak köszönhető. Itt kedvező hatásként jelentkezett a gyenge dollár és az erős forint, ami a gáz dollárban kifejezett beszerzési árának növekedését ellensúlyozni tudta. A jövőre nézve itt egyértelműen meghatározó lesz az üzletág idei első félévben várható eladása az E.ON Ruhrgasnak.
Egy igazi lehetséges sikersztori kezdeteként értékelte Mosonyi viszont a petrolkémia-üzletágat, amely az utolsó negyedévben végre elkezdett igazán eredményt termelni. A 8 milliárd forintos háromhavi üzleti eredménnyel az egész végül 19 milliárdot hozott és szerinte ebből az idén a vegyipari ciklus felfelé szálló ága miatt még több várható. Most értek be ugyanis a TVK-nál három éve, a ciklus mélypontján megkezdett nagyberuházások, a mennyiségi növekedés és a Slovnafttal való integráció most a felfele szálló ágban ugrásszerű profitnövekedést hozhat.
Mindezek alapján a megkérdezett elemzők egyöntetű véleménye volt, hogy üzemi szinten kiváló, de nem meglepetés a 248,7 milliárdos eredmény. A nyereséget inkább a devizahiteleken elszámolt árfolyamnyereség dobta meg egy picit jobban, mint ahogy arra számítani lehetett. Az idei évre viszont az elemzők nem számítanak a tavalyi év profitugrásának megismétlődésére, a tavalyi eredményszint megismétlődésére azonban igen. Emiatt a régió olajcégeivel – az OMV P/E értéke 10,2, a PKN 8,9-el forog – összehasonlítva a hazai vállalat alulértékelt, ezért a Mol az idén is sikersztori lehet.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni a kockázati tényezőket sem, mint például a Slovnaft ellen indult agresszív szlovák kormányzati támadást, aminek szerencsés végkimenetelében azonban a Mol annyira bízik, hogy céltartalékot sem látott szükségesnek képezni rá. Kellemesebb kérdése lehet még az idei évnek az esetleges osztalék, ami a pénzben dúskáló olajtársaság esetében (az eladósodottság csak 24 százalék) már a következő közgyűlésen izgalmakat okozhat.
