Ha minimálisan is, de az elemzők előrejelzéseivel ellentétben nyereséges tudott maradni a Rába az utolsó negyedévben is, a győri cég kórképe azonban változatlan. Hatalmas, 5 milliárd forintos üzemi veszteség mellett a hedge-ügyletek realizált és nem realizált eredményének köszönhetően a 6,8 milliárdnyi pénzügyi profit lendítette pluszba a mérlegét.
Az árbevétel egyébként kedvezően alakult, éves szinten 31,6 milliárdról 40 milliárd forintra nőtt. Az egyesült államokbeli és európai (56 millió dollár, illetve 46,9 millió euró) export egyaránt kedvező tendenciát mutatott, az exportárbevétel 25 százalékkal nőtt 2003-hoz képest. A dollár gyengülése igencsak erodálta tavaly a Rába nyereségét, ugyanakkor az is látszik, hogy átlagosan 10 százalékkal gyengébb forint mellett sem lett volna üzemi szinten nyereséges a csoport.
A Rába egyelőre versenyt fut az idővel – kérdés, hogy a kedvező árszinteken megkötött fedezeti ügyletek, azok lezárása és átértékelése idén meddig tudja pozitív tartományban tartani a csoport nyereségét. Ha ez a tartalék elfogy, akkor végre üzemi szinten kellene pozitív számokat felmutatni, különben ismét jöhet a vaskos veszteség.
