BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden jó összejött az Egisnek

Négymilliárd forintot közelítő negyedéves rekorderedményről számolt be az Egis, s ha e 150 százalékos nyereségnövekedés nem is lesz tartható az év hátralévő részében, a kilátások kedvezőek.

2005. február 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi napokban folyamatosan emelkedő elemzői konszenzushoz képest is megdöbbentően jó számokat tett közzé az Egis Gyógyszergyár Rt. októberben kezdődő üzleti évének első negyedéről szóló jelentésében. A 19,8 milliárd forintos árbevétel 38 százalékos emelkedésről tanúskodik, s bár a gyorsjelentés nem győzi hangsúlyozni, hogy a belföldi növekedésből mintegy kétmilliárd forint (a nagykereskedők felvásárlásának hatása) lényegében a második negyedévről előrehozott forgalom, a piacon általános az optimizmus a cég várható teljesítményével kapcsolatban.
Tegyük hozzá, jogosan. A hazai eladások a – januári áremelést megelőző – készletfeltöltést leszámítva is emelkedő tendenciát mutatnak, a két stratégiai exportpiacon pedig dollárban közel 70 százalékkal nőttek a gyógyszergyár bevételei. Oroszországba és a FÁK-ba csaknem 18 millió, Kelet-Európába 21,5 millió dollárért adott el gyógyszereket. Az orosz piacon egy hagyományosan gyenge időszakban sikerült jó teljesítményt elérni, a továbbiakra nézve pedig biztató, hogy a most bevezetett ottani támogatási rendszerben az Egis négy legnagyobb forgalmú készítménye is a listára került, s a jövőben támogatással vásárolható összesen tíz Egis-termék a társaság oroszországi bevételének 40 százalékát adja.
Kelet-Európán belül kiugróan, 87 százalékkal nőttek a lengyel eladások, de jó volt a cseh és román teljesítmény is. Biztató, hogy a lengyel piacon a társaság öt vezető termékének forgalma egyszerre nőtt, vagyis nem valamilyen egyszeri véletlenről van szó. Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes a jó exportteljesítményt a folyamatosan bővülő termékválaszték és a jó piaci munka együttes hatásával magyarázta.
Az Egisnél nemcsak a stratégiai területek örvendenek kiváló egészségnek, jól alakult a nyugati gyógyszer- és a hatóanyagexport is. Bár a dollár a negyedév átlagában 189 forintra süllyedt a megelőző negyedévi 203 forintról, a közvetlen költségek továbbra is az árbevétel 42 százalékát teszik ki. A negatív árfolyamhatást ugyanis ellensúlyozta a kedvező termékösszetétel: tovább növekedett a nagyobb nyereséget hozó piacok aránya és azokon belül a nyereségesebb termékek súlya. Az általános költségek a forgalomtól jóval elmaradva, 14 százalékkal nőttek, így a üzemi eredmény 155 százalékkal, 4 milliárd 70 millió forintra emelkedett.
A várakozásokkal ellentétben a pénzügyi eredmény is pozitív lett: a gyors dollárgyengülés miatt a követelések és kötelezettségek vesztesége 215 millió forint volt, ám ezzel szemben 300 milliós árfolyamfedezésből származó nyereség és 170 milliós kamatbevétel áll. Az Egis január végén újra kötött fedezeti ügyleteket, ám csak havi kétmillió dollár (a korábbi szint harmada-negyede) erejéig, vagyis a társaság fokozottan érdekelt a dollár erősödésében. Az adózott nyeresége 3,885 milliárd forint lett, ami a társaság számításai szerint az egyszeri hatások nélkül 2,7-2,8 milliárd lett volna. A piac mindenesetre meghatódott a negyedéves számoktól és a részvényt 15 500 forintra hajtotta fel, ahol utoljára két és fél éve, a deramciclane-őrület tetőfokán járt.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet