Az elemzői várakozásokat meghaladó eredményű negyedévről és ezzel az egész évre megfogalmazott célok – az osztalékalap reálértéken tartását ígérte és tartotta meg már évek óta a menedzsment – teljesítéséről számolt be tegnapi gyorsjelentésében a Démász Rt. A részvényenkénti eredmény 1363 forint, a magyar számvitel szerint még több, ami közel 1300 forint osztalék kifizetését teszi elvileg lehetővé 90 százalékos kifizetési aránnyal. Ezt a célt annak ellenére érték el, hogy a fogyasztási szempontból, az elosztott villamos energia mennyiségét tekintve kiemelkedő, majd 4,7 százalékos növekedést hozó 2003-as évet egy kevesebb mint félszázalékos növekedésű tavalyi év követte.
A szegedi áramszolgáltató társaság részvénye mégis majd 8,4 százalékot zuhant arra a gyorsjelentéssel egy időben született bejelentésre, amely szerint a társaság hatósági áras tevékenységének árrésére negatív hatással lesznek az új tarifák. A közlemény szerint a vezetés elemzi a kialakult helyzetet és ezután fogja a szükséges lépéseket megtenni.
A Démász a meglehetősen homályos megfogalmazású közlemény után sajtótájékoztatót tartott, ahol Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató és Oravecz Zsolt, a társaság igazgatóságának tagja kifejtették, a közlemény mondanivalója tulajdonképpen annyi: az új szabályozás bonyolultsága olyan fokú, hogy többhetes elemzés után sem tudnak róla többet mondani mint hogy a hatása negatív. Ennek számszerűsítéséhez még további idő kell, de abban Oravecz Zsolt szerint biztosak, hogy nemcsak a Démászra, hanem az egész áramszolgáltató szektorra nézve kedvezőtlen a változás.
E hatások kiküszöbölésére társaságon belüli és kívüli lehetőségek létezhetnek, ezek közül azonban csak a belső változtatásokról beszélt Yves Autret vezérigazgató. Ilyenek lehetnek szerinte a hálózati veszteség további csökkentése – igaz, erről már többször hangsúlyozták, hogy már a 2004 végére elért 10 százalékos érték is rendkívül jó és a további csökkentésnek egyre kisebb tere van –, ami 2005-ben akár újabb fél százalékot is kitehet. Szerinte az idei évben további lehetőségek lesznek a költségtakarékosságra (ez volt az egyik tényezője a tavalyi negyedik negyedév várakozáson felüli eredményének) és a korábbi beruházások hatásai is megmutatkoznak majd. Ezzel Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató meg is fogalmazta az idei célt, a profitábilitás reálértéken való megőrzését, ugyanakkor elismerte, hogy a társaságnak még nincs eredményterve.
