Várhatóan holnap jelenteti meg gyorsjelentését a Richter Gedeon Rt., amelyben az elemzők várakozása szerint az egy évvel korábbi 8,92 milliárd forintnál mintegy 6 százalékkal alacsonyabb nettó nyereségről számol be. A Bloomberg által megkérdezett szakértők 8,43 milliárd forintos adózott eredményt valószínűsítenek, miközben az árbevételt az egy évvel korábbival megegyező szintre, 31 milliárd forintra várják. A prognózisok szerint a legnagyobb magyar gyógyszergyártó kismértékben növelte belföldi árbevételét, és tíz százalék körüli növekedéssel jól teljesíthetett a kibővített Európai Unió piacain is. Visszaesett viszont az amerikai kivitel és a korábban kiugró tempóban bővülő FÁK-exporttól is egy számjegyű csökkenést várnak az utolsó negyedévre. Az elemzők ugyanakkor pozitívumként említik az oroszországi gyógyszer-támogatási rendszer idén várható hatásait.
Az üzemi eredmény 24 százalékkal, 8 milliárd forintra csökkenhet – tavaly már csak mintegy másfél milliárdos pluszt jelentett a készletátértékelés hatása, míg ugyanez a tétel 2003-ban 6,6 milliárddal hizlalta a profitot.
A társaság pénzügyi eredménye az első kilenc hónapban 50 százalékkal emelkedett (3,3 milliárd forintot tett ki), ez a tendencia folytatódhatott az elmúlt negyedévben is: a dollár közel húsz forintot gyengült szeptember és január között, s társaság erre az időszakra még rendelkezett fedezeti ügyletekkel. A folyamatosan növekvő készpénzállomány továbbra is jelentős kamatbevételt eredményezhetett, bár ezt némileg mérsékelhették a növekvő beruházások és a csökkenő kamatszint. A Richter beruházásai után először a 2004-es évre igénybe vehető s 2011-ig érvényes adókedvezmény is jelentős eredményjavító tényező.
Mint a harmadik negyedéves gyorsjelentés esetén, az elemzők most sem tűnnek túl optimistának. Akkor a Richter rácáfolt a szkeptikusokra...
