BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stratégiai piacain erősített az Egis

A 2003/2004-es üzleti évben minden stratégiai piacán növelte részesedését az Egis Gyógyszergyár Rt. A társaság közgyűlése a már megszokott 120 forintos osztalékot hagyta jóvá.

2005. január 26. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sikeres évről számolhatott be az Egis Rt. részvényeseinek a társaság igazgatósága a tegnap tartott rendes közgyűlésen. Az eseményen a részvételi arány 52,5 százalékos volt, amiből 50,91 százalék a fő tulajdonos francia ATP Servier részesedése.
A társaság szeptember végén zárult 2003/2004-es üzleti évet két rendkívüli esemény terhelte: a dollár gyengülése és a gyógyszerár-támogatási rendszerrel kapcsolatos problémák – mondta Marosffy László vezérigazgató-helyettes. A dollárárfolyam változása a társaság bevételét 2,4 milliárd, nyereségét pedig 1,4 milliárd forinttal kurtította meg. A támogatási rendszerrel kapcsolatos kiesés (mind árbevételben, mind eredményben) meghaladta a kétmilliárd forintot. Az Egis ennek ellenére jó évet zárt, konszolidált nyeresége 29 százalékkal, 7,1 milliárd forintra nőtt. Az árbevétel-növekedése 13 százalékot tett ki, örvendetes, hogy nagyobb növekedést a stratégiai területeken sikerült elérni: a belföldi forgalom 18 százalékkal emelkedett, az Oroszországba és a FÁK államaiba irányuló export dollárban 29, a kelet-európai kivitel pedig 32 százalékkal bővült. Mindhárom stratégiai területen a piac növekedésénél nagyobb mértékben bővült az Egis forgalma, így piaci részesedése növekedett. Mindezt úgy sikerült megvalósítani, hogy a költségek nem szaladtak el, sőt, a közvetlen költségek aránya 1,8 százalékponttal javult. Az társaság pénzkészlete 1,4 milliárd forinttal nőtt az üzleti év folyamán.
Tavaly hét gyógyszercsaládban tizenkét új termékkel jelent meg az Egis, és számos új bevezetést készített elő. A társaság nagy jelentőséget tulajdonít az orosz gyár előkészítésének, ami még markánsabb oroszországi jelenlétet tesz majd lehetővé. Az Egis 87,5 és a Servier-csoport 12,5 százalékos részvételével augusztusban együttesen 16 millió dollárra emelték az erre a beruházásra alapított Serdix vállalat alaptőkéjét, amelyből eddig 4 millió dollárt (3,5 milliót az Egis) fizettek be. A Moszkva körzetében, Szofino mellett zöldmezős beruházással épülő gyár várhatóan 2007-től fog folyamatosan termelni. A modern üzem évi 55 millió doboz gyógyszer gyártására lesz képes és 170 főt foglalkoztat majd. A beruházás teljes költsége a várakozások szerint 30 millió dollár lesz.
A részvényesek kevés tartózkodással elfogadták a beszámolókat, és jóváhagyták a vezető testületek és a könyvvizsgálónak újraválasztott Ernst&Young Kft. díjazásának ötszázalékos emelését. A tulajdonosok elfogadták Patrick Tete igazgatósági tag lemondását, aki a Servier csoporton belül más megbízatást kapott. Az új igazgatósági tag Artur Cwiok lett.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet