BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nőhet az áramcégek eredményessége közötti különbség

2005. január 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Február elsejétől változnak a hatósági áramtarifák, a közüzemi villamosenergia-árakat szabályozó új rendeletek tegnap jelentek meg a Magyar Közlönyben. A tavaly három tagúra csökkent tőzsdei áramszolgáltató szektor nyereségét alapvetően érintő változásokról az már korábban kiderült, hogy az áremelések mértéke átlagosan 9,8 százalék lesz. A lakossági fogyasztók átlagosan 6,8, a nem lakosságiak 12 százalékkal fizetnek többet.
Újdonság, hogy az áramszolgáltatóknak mintegy 11 százalékkal kerül többe az energia, vagyis nagyobb mértékben emelkednek beszerzési, mint értékesítési áraik. Az áramár mindazonáltal csak egy tényező a szolgáltatók nyereségében, emellett minden szolgáltatót fogyasztói szerkezettől függően különbözőképpen érint az intézkedés. A Démász, az Elmü és az Émász szakértői a következő napokban fogják kiszámolni, hogy az egyes cégekre milyen hatással lesznek az intézkedések.
A szabályozó célja, hogy a nagyfogyasztókat, illetve a teljesítménydíjas fogyasztói kört a liberalizált piac felé terelje, ezért ebben a körben jelentős mértékben, nagyfeszültségű hálózat esetén több mint 20 százalékkal emelkedik az áram díja. A legnagyobb fogyasztók már eddig is a szabadpiacon vásároltak, a jelenség azonban tömegessé válhat. Kérdés persze, hogy a kis- és középfeszültségű áramot fogyasztóknak mennyi idő alatt sikerül áttérni a szabadpiacra, és sikerül-e szabad kapacitást vásárolniuk. Amennyiben a megváltozott rendszerhez való alkalmazkodás hosszabb időt vesz igénybe, az az áramszolgáltatók nyereségét növelheti, és ellensúlyozza a kedvezményes lakossági tarifákon jelentkező kiesést.
Ebben a helyzetben az áramszolgáltatók ügyességén múlik, hogy meg tudják-e tartani fogyasztóikat, ami egyben azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerhez képest sokkal kevésbé lesz előre jelezhető az eredményük, és az egyes cégek teljesítménye közötti különbségek nőhetnek.
Összességében úgy tűnik, hogy a mostani ármegállapodás az áramszolgáltatók számára inkább semleges vagy kissé pozitív, vagyis elmaradt a négy évvel ezelőtti kellemetlen meglepetés, de az árrendeletekben nem rejlik a jelenlegihez képest jelentős eredménynövekedési potenciál sem.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet