BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Márciusban folytatódik az INA privatizációja

2005. január 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Horvát lapok szerint márciusban folytatódhat az INA privatizációja. A horvát nemzeti olajtársaság 25 százalékát még 2003-ben vette meg a Mol Rt. a 100 százalékban tulajdonos horvát államtól. A privatizációs törvény értelmében a további privatizációnak kötelező eleme lenne a horvát háborús veteránoknak és az INA dolgozóinak részvényhez juttatása 7–7 százalék erejéig, illetve szó van további 15 százalék tőzsdei értékesítéséről.
A horvát lapok mostani értesülése szerint egyelőre nincsen még döntés az ügyben, a cikkek lehetőségként felvetik a tőzsdei értékesítés helyett a Molnak való eladást, még távolabbi lehetőségként az OMV tulajdonszerzését a cégben. A jelenlegi helyzetben azonban bizonytalan találgatásokról van szó, mindkét utóbbi verzió több problémát is hordoz magában. A Molnak való értékesítés esetén a dolgozók és a veteránok tulajdonszerzése némileg erőltetettnek tűnhet, ők nyilván a tőzsdei bevezetéssel járnának jól (aminek viszont csak akkor van értelme, ha nagyobb pénzügyi befektetői réteget is részvényhez juttatnának). Az OMV-nek való eladás viszont azt jelentené a Mol és a horvát állam közti szerződés értelmében, hogy a Molnak ugyanakkora részvénycsomagot kellene felkínálni megvételre mint amekkorát az OMV kapna.
A végleges döntésig mindezek csak találgatások, annyi azonban bizonyos, hogy a tavaly májusra tervezett, de a rossz tőzsdei klíma miatt elhalasztott privatizációra most sokkal jobb lehetőség kínálkozik, hiszen a régió olajcégei jelentősen felértékelődtek.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet