BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ennél erősebb dollár kéne a NABI-profithoz

A vártnál akár nagyobb is lehet a NABI idei vesztesége, a nyereséges működéshez a jelenleginél jóval erősebb dollár kellene.

2005. január 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap ugyan, a dollár euróval és forinttal szembeni erősödésével párhuzamosan, megugrott a NABI-részvények árfolyama is a Budapesti Értéktőzsdén, azonban egyelőre nincs túl sok okuk a részvényeseknek az optimizmusra. A buszgyártó cég tavaly a negyedik negyedévben is jó eséllyel veszteséggel termelt, s bár túlteljesítette eladási terveit, a több eladott busz azonban vélhetően csak a negatív profitot növelte. Makray Péter, az Erste Befektetési Rt. elemzője szerint a NABI-nak legalább 230 forintos dollárárfolyamra lenne szüksége ahhoz, hogy nyereséget tudjon termelni, ez az árfolyamszint azonban egyelőre meglehetősen messze van.
A kaposvári gyárban nemrég bejelentett 168 fős elbocsátás azt jelenti, hogy az ottani dolgozói létszám drasztikusan lecsökken, vélhetően csak a már meglévő CompoBus-megrendelések teljesítéséhez szükséges munkaerőt tartja meg a társaság. Az amerikai Szövetségi Közlekedési Hatóság tavaly decemberben tagadta meg a NABI-tól a felmentést a Buy American Act alól, azaz mostantól a kaposvári gyárban előállított CompoBusok az amerikai közbeszerzéseken nem úgy szerepelnek, mintha értékük legalább 60 százalékát az Egyesült Államokban állították volna elő. A felmentés elmaradása a már meglévő megrendeléseket nem érinti, ezek azonban az idén kifutnak. A NABI-nak elvileg több lehetősége is van arra, hogy megfeleljen az új szabályoknak, ezek vélhetően arról szólnak, hogy a termelési folyamat jelentős része Amerikába kerül át (ahogy az jelenleg az acélvázas buszoknál is történik). A mostani gyakorlat szerint egyébként míg a kaposvári üzemben gyakorlatilag kész kompozitkarosszériás buszokat állítanak elő, s szállítják azokat a tengerentúli vevőknek, addig a budapesti gyárban előállított acélvázas buszok esetében szinte csak a csupasz váz utazik a tengerentúlra.
Makray szerint a buszgyártó cég tavalyi vesztesége várhatóan felülmúlja korábbi becslését, meghaladhatja a 14 millió dollárt, de akár a 2003-as mínusznál is nagyobb lehet. A jelenlegi körülmények fennmaradása mellett egyébként idén is veszteséget vár a szakember, amit erősít a buszgyártó cég bejelentése a tavaly eladott buszok darabszámáról is. Ebben felhívták a figyelmet arra, hogy jelenleg átszervezés folyik a cégnél a nyereséges működés feltételeinek megteremtésének érdekében, s az átszervezés egyszeri költségekkel jár, amelyek várhatóan megjelennek a 2004-es adatokban.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet