Tegnap alighanem megjött a magyarázat a Mol-részvények árfolyamának január eleji, 11 százalékos esésére: az amerikai Alliance Capital Management L.P. bejelentette, hogy befolyása az olajcégben 3,89 százalék, így jelenleg 4 211 208 részvénye van. A New York-i székhelyű, a nagyobb befektetési alapok közé tartozó cég tavaly szeptember 13-án bukkant föl a Mol-tulajdonosok között 6,6 százalékos részesedéssel, akkor a társaság közzé is tette, hogy 123 ügyfelének 7 millió 143 ezer olajpapírja van.
A mostani befolyáscsökkenés napjául január 11-ét jelölték meg, vagyis azt a napot, amikor a Mol kurzusa a nagy esés után – hatalmas forgalom mellett – emelkedni kezdett, és egy nap alatt négyszáz forintot erősödött. Az év eleji esés egyébként január 4-én kezdődött, és hat nap alatt 12 650 forintról 11 350 forintig csökkent az árfolyam, 4 millió darabot kissé meghaladó forgalom mellett.
Ha feltételezzük, hogy az amerikaiak ebben az időszakban a BÉT-en adták el 2,9 millió részvényüket akkor 11 850 forint körüli átlagáron szállhattak ki. A tavaly augusztus közepén megjelent gyorsjelentés és a Capital szeptemberi feltűnése között a Mol 8700 forint körül forgott, emellett a dollár az akkori 205 forintról januárra 188 forintra gyengült. Így hozzávetőleges számításaink szerint az amerikaiak négy hónap alatt – dollárban – 50 százalékos haszonnal szállhattak ki (ez az eladott mennyiség esetében 60 millió dollárt jelent), s minden bizonnyal megőrzik a magyar olajipart jó emlékezetükben.
