Február előtt szinte biztosan nem jutnak hozzá Globus bónuszrészvényeikhez azok a befektetők, akik részesülnek a konzervipari cég tavaly őszi részvényosztásából – értesült a Világgazdaság. A késedelem oka az alaptőke-emelés cégbírósági bejegyzésének akadozása. Egyelőre valóban nem történt meg a bejegyzés – erősítette meg az értesülést Jéhn József, a Globus alelnöke. Mint elmondta: remélik, a napokban megtörténik a bejegyzés, a jogszabályok szerint erre előírt határidő ugyanis letelt. A BÉT egyébként már befogadta az alaptőke-emelésről szóló dokumentumokat.
A Globus részvényosztását a tavaly tavaszi közgyűlésen határozták el a tulajdonosok, ennek során minden tíz meglévő papírjuk után tarthattak igényt egy újabbra a befektetők. Az akkor még 1000 forint körüli árfolyamon gazdát cserélő részvények kurzusa azóta feleződött, követve a cég alighanem csökkenő eredményeit. A Globus még nyáron jelentetett meg profit warningot, amely szerint 2004-es eredménye várhatóan elmarad a korábban becsült 1,5 milliárd forinttól, ehelyett 500–800 millió között alakul majd.
A harmadik negyedév végén még csak 250 millió forintos nyereségnél tartó konzervcég számára finanszírozási szempontból mindenesetre kedvezően zárulhatott az év, hiszen december végén erős volt a forint. A cég harmadik negyedéves jelentése szerint összes rövid lejáratú hitele kedvező kamatozású svájci frank alapú hitel volt, s az erős forintnak köszönhetően ezen árfolyamveszteség nem keletkezhetett. Ugyanakkor a konzerviparban értékesítési szempontból hagyományosan az egyik legerősebb időszaknak számító negyedik negyedévben az erős forint és a gyenge dollár az árbevételre vélhetően kedvezőtlenül hatott. Kérdés, hogy a hagyományosan jó osztalékfizető társaság a valószínűleg gyengén sikerült 2004-es év után mit kínál részvényeseinek. A tavalyi, osztalékfizetés helyett alkalmazott bónuszrészvény-osztás mindenesetre utólag nem bizonyult kedvező előjelnek.
