BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orosz támogatással emelkedik a gyógyszerrészvények árfolyama?

A dollár hirtelen erősödése mellett az orosz kormány gyógyszerár-támogatási intézkedése is hozzájárulhatott a Richter és az Egis megítélésének javulásához.

2005. január 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az orosz kormány a megemelkedett olajbevételekből az országban eddig hiányzó gyógyszerár-támogatási rendszert vezet be. A lépés kedvezően érintheti az erős oroszországi pozíciókkal rendelkező Richtert és Egist is, bár azt, hogy milyen mértékben, még csak találgatni lehet. A portfolio.hu szerint az idén 50 milliárd rubelt (mintegy 1,7 milliárd dollárt) fordítanak gyógyszerár-támogatásra, amely az eddigi, csak egy viszonylag szűk rétegre – a kisgyerekek mellett még mindig több millió háborús veteránra – vonatkozó rendszerrel szemben a betegek jóval szélesebb körére terjed majd ki. A kórházak és az önkormányzatok a nagykereskedőktől szerezhetik be tendereztetéssel a megfelelő szereket.
Az egyfajta társadalombiztosításként működő kísérleti rendszerről egyelőre nem sok konkrétumot lehet tudni, a tájékozódást nehezíti, hogy az ortodox karácsony miatt január 11-éig senki sem dolgozik Oroszországban.
Marosffy László, az Egis Gyógyszergyár gazdasági vezérigazgató-helyettese arról tájékoztatta lapunkat, hogy a támogatás csak az alapgyógyszerekre vonatkozik, vagyis azokra, amelyek hagyományos gyógyszerként elfogadottak, ezek jellemzően generikus változatokban is elérhetők az orosz piacon. A kiválasztott készítmények szállítására a nagykereskedőknek kellett ajánlatot tenni. Az Egis információi szerint a társaság oroszországi portfóliójából valamennyi alapgyógyszer felkerült ezekre a listákra. Az Egis az elmúlt években nagy súlyt fektetett kereskedelmi hálózatának fejlesztésére a FÁK-országokban. A bővítés a 2004 szeptemberében zárult üzleti évben fejeződött be, s eredményeként a 917 fős exportértékesítő gárdából 435-en tevékenykednek a volt Szovjetunió területén. A társaság az orosz piacon 44 készítményével van jelen, s ezzel a tíz legnagyobb forgalmazó egyike. A szeptemberben zárult üzleti évben 48 millió dollár bevétele származott Oroszországból, aminek évi 25 százalékos növelését tűzték ki célul a középtávú tervekben.
A Richter számára is meghatározó, mi történik az idén 4,5 milliárd dollárra becsülhető orosz gyógyszerpiacon. (A 140 milliós orosz lakosság évente fejenként 32 dollárt költ gyógyszerre, szemben a 145 dolláros magyar költéssel.) A kőbányai cég az első kilenc hónapban 81,5 millió dollár értékben szállított Oroszországba (a többi FÁK-országba további 31 millióért), ez az év végéig minden bizonnyal megközelíti a 110 millió dollárt, ami éves szinten is csaknem 35 százalékos növekedést jelent. A magyar cég 2,5 százalékos piaci részesedésével ha nem is a dobogón, de mindenképpen az első öt helyezett között van, annak ellenére, hogy a világ vezető multijai irdatlan pénzeket fordítanak orosz pozícióik javítására.
Beke Zsuzsa, a Richter PR-vezetője is egyértelműen pozitív hírnek nevezte az orosz gyógyszerár-támogatási rendszer kiterjesztését, de emlékeztetett arra, hogy csak a gyakorlatban fog kiderülni, miként fog az ténylegesen működni. Ennek kapcsán megjegyezte azt is, hogy nincs olyan kelet-közép-európai ország, amelyben ne lennének komoly gondok a támogatási szisztémával. A Richter az idén is – dollárban – kétszámjegyű százalékkal akarja növelni orosz eladásait, ezt alaposan megkönnyítheti a támogatás bevezetése.
Az elemzőket azonban pillanatnyilag jobban érdekli a dollár kurzusának alakulása, hiszen ha „csak” 200 forintra térne vissza a dollár kurzusa éves átlagban, az a Richter nyereségpozícióját önmagában is csaknem 4 milliárd forinttal javítaná az év végi szinthez képest.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet