BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre 16 900 pontos lesz a BUX?

Átlagosan 16 918 pontos BUX-értéket várnak 2005 végére a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők. Az egyes várakozások a tavalyinál nagyobb szóródást mutattak, ami főleg a Mol eltérő megítélésével magyarázható.

2004. december 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Továbbra is optimisták az elemzők a magyar részvénypiac kilátásait illetően. A lapunk által megkérdezett szakértők 2005 végére átlagosan 16 918 pontos BUX-értéket várnak, vagyis mintegy 16 százalékos emelkedésre számítanak az idei 55 százalék után. Egy évvel ezelőtt 10 661 pontos BUX-ot jósoltak 2004 végére, ami visszatekintve kissé pesszimistának bizonyult. Valószínűleg nem az EU-csatlakozás hatását becsülték alul a szakértők, sokkal inkább arról lehet szó, hogy az index két meghatározó komponensétől, az OTP-től és a Moltól is jóval alacsonyabb eredményre számítottak akkoriban.
Az egy évvel ezelőtti előrejelzésekben meglepően egységesek voltak a várakozások, a legoptimistább és legpesszimistább között mindössze 400 pont eltérés volt. Ez most extrém módon kitágult, a legalacsonyabb várakozás 15 500, a legmagasabb 18 000 pont. A kilengéseket leginkább a Mol és kisebb részt az OTP eltérő megítélése okozza. Az olajpapírtól az elemzők többsége emelkedést vár, de van aki a jelenleginél 15-20 százalékkal alacsonyabb árfolyamot tart reálisnak a jövő év végén.
Az elemzők abban egyetértenek, hogy az elmúlt év indexemelkedése pusztán a megugró vállalati eredményekre adott reakció volt, az országkockázati diszkont egyelőre nem csökkent. Egy neve elhallgatását kérő külföldi elemző szerint a magyar makrogazdasági bizonytalanságok – a magas deficitek – miatt ez egyelőre nem is várható, miközben Lengyelországban és Csehországban sokkal stabilabb makrokörnyezetben jóval kisebb diszkontok figyelhetők meg a részvénypiacon (más kérdés, hogy ott már lufiszerű jelenségek alakultak ki). Az elemző szerint a túl erős forint is gátja a további emelkedésnek. Ha egy komolyabb inflációcsökkenés után egy legalább száz bázispontos kamatcsökkentés következne be az első negyedévben, úgy 255–260 forintos euróárfolyamot is elképzelhetőnek tart, ami viszont már jótékonyan hatna a részvényárakra.
Tabányi Mónika, a Concorde elemzője szerint összességében két számjegyű eredménynövekedés várható a tőzsdei cégektől, emellett kérdés, hogy a további árfolyam-növekedést okozó kockázati átárazódás megindul-e jövőre. Az elemző lehetségesnek tartja, hogy az egész évre várt emelkedés már az év elején összejön. A nagyobb papírok közül a Moltól és az OTP-től vár piac egésze fölötti teljesítményt, a kicsiknél a Graphisoft és a Linamar érdemelhet figyelmet.
Réczey Zoltán a Buda-Cash elemzője is az OTP és a Mol további jó szereplésétől várja a BUX emelkedését, szerinte a kisebb papírok közül a Graphisoft mellett a Rába és a BorsodChem javulhat jelentősebb mértékben a jövő évben.
Míg az elemzők többsége arra számít, hogy a Mol és az OTP egyaránt jól teljesít majd, van olyan külföldi szakember, aki szerint a Molt kivéve minden papír reálisan árazott vagy túlértékelt már, míg ellenpéldaként egy másik külföldi brókercég elemző csapata úgy véli, a Mol árfolyamában nincs további tartalék, az OTP-nél viszont további 30 százalékos drágulás is reális lehet 2005 végéig.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet