A Mol érdekelt a kapcsolatok szorosabbra fűzésében a PKN Orlennel és ez a távoli jövőben akár teljes fúzióhoz is vezethet – írta a Rzeczpospolita című lengyel lap a Mol elnök-vezérigazgatójára, Hernádi Zsoltra hivatkozva. Hernádi szerint a két cég már most is együtt tud működni a különböző piacokon és ez – igaz, csak hosszú távon – akár teljes összeolvadáshoz is vezethet.
A Mol elnök-vezérigazgatójának nyilatkozata majd egy évvel azután, hogy a két cég felhagyott a partnerségi tárgyalásokkal, valószínűleg csupán jelzésértékű. Vélhetően burkoltan kifejezi, hogy a Mol a PKN állami részvénycsomagjának értékesítésekor nem akarja kizárni magát a lehetséges vevők közül. A feltételezett szándéknak ugyanakkor jó alapot adhat a szintén lengyel Parkiet nemrégiben megjelent híre, mely szerint jövő nyáron eladják a PKN Orlen állami részvénycsomagjának egy részét. A lapnak a lengyel olajipar privatizációját lebonyolító Nafta Polska jelenlegi elnöke, Krzysztof Zyndul nyilatkozott, aki azt mondta: jövő júniusig előkészítik a PKN 17,6 százalékos részvénycsomagjának értékesítését, amit ráadásul szándékuk szerint egy befektetőnek értékesítenének.
A korábban lassan már végtelen hosszúságúra nyúló, mégis eredménytelenül végződő Mol–PKN tárgyalások felújulásától sok befektető talán aggódni kezd, mégis könnyen lehet, hogy a 2005-ös év Mol-sztorija ez lesz. A Mol méretben, pénzügyileg és presztízsben is rendkívüli mértékben megerősödve zárja az idei évet, és bár korábbi nyilatkozatokból úgy tűnik, hogy a feldolgozáskereskedelmi terjeszkedés már nem elsődleges, azért az olajcég egy PKN-vásárlás lehetőséget valószínűleg nem hagyna ki. Más kérdés, hogy mit szólnának a meghatározó szerepre vágyó lengyelek egy a korábbinál jóval erősebb Mollal való társuláshoz. Az ezzel kapcsolatos kétségek és ellenérvek eloszlatásához és a két cég értékének megfelelő összeméréséhez akár a pluszlikviditást messze meghaladóan hasznos lépésnek bizonyulhat a Mol részvényeinek a varsói értéktőzsdére való bevezetése.
