A tegnapi kereskedés során 14 707 ponttal újabb BUX-csúcs született – hogy idén pont hányadik, ebben szerkesztőségünk tagjai nem is tudtak közös nevezőre jutni. Tavaly december 16-án éppen 9300 ponton állt az index – 614 ponttal alacsonyabban, mint az október elején beállított éves csúcs –, az OTP-t akkor 2625, a Molt 6340, a Matávot 782, a Richtert 24 500 forinton adták-vették. Azóta húsznál több napon regisztráltak abszolút csúcsot, a növekedés forintban 58,14, euróban pedig 70,25 százalékos volt. (Tavaly ilyenkor a forint még meglehetősen gyengélkedett, 264 forint felett járt az euró ára.)
A 2004-es év – még ha az utolsó napokban talán mérséklődik is a hossz – valóban mesebelinek tűnik, noha az 1996-os, csaknem háromszoros emelkedéshez képest mérsékeltnek mondható. Mint ismeretes, a BUX 14 éve során (1991. január 4-én 1000 ponttal indult) a legmeredekebb hosszperiódus 1996 januárjától 1997 augusztusáig tartott, amikor az index 1530-ról 8483 pontig száguldott. A BUX mintegy 60 százalékos növekedése szinte pontosan egybecseng a vállalati eredmények – 2004-re előrejelzett – hasonló növekedési ütemével, így még ezen a szinten sem kell – legalábbis a mostanság túlnyomórészt optimista elemzők szerint – tűlfűtöttségről beszélni. Persze az öreg tőzsdések szerint az igazi trendfordulók mindig akkor szoktak jönni, amikor senki sem számít rájuk...
