BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megjelent a Mol tájékoztatója Lengyelországban

A lengyel lapokban megjelent a Mol kibocsátási tájékoztatója, s várhatóan jövő hét közepén megkezdődhet a varsói kereskedés. A várakozások szerint a növekvő likviditástól csökkenhet a Mol szektortársaihoz viszonyított alulértékeltsége.

2004. december 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tegnapi lengyel lapokban megjelent a rövidített, és a Mol honlapján a varsói parketten való megjelenéshez készített tájékoztató teljes verziója – egyelőre csupán lengyel nyelven, a magyar változat a BÉT honlapján várhatóan mától olvasható –, ezzel elhárult a parketten való kereskedés megindulásának utolsó akadálya is. A Mol részvényeire tehát alighanem hamarosan megköthetik az első üzletet a Varsói Értéktőzsdén, bár az olajtársaság semmilyen ezzel kapcsolatos dátumot nem közölt. Piaci információk szerint erre a jövő hét második vagy harmadik napján kerülhet sor.
Piaci források kész tényként kezelik azt is, hogy a varsói bevezetéssel egy időben sor kerül a Mol mintegy 5,3 millió saját részvényének, vagy azok egy részének eladására is, abból a célból, hogy a varsói parketten is megteremtsék a likviditást. A Mol ezt a hírt továbbra sem hajlandó megerősíteni, ugyanakkor a társaság korábbi közleményében már utalt ennek a tranzakciónak a lehetőségére. A sajátrészvény-eladások ennek alapján igen valószínűnek tűnnek, akárcsak az, hogy ez a hazai árfolyamra nem gyakorol majd negatív hatást.
A varsói bevezetést az elemzők és a piac egyöntetűen pozitívan ítélik meg, mondván, hogy a Mol piacára pótlólagos likviditást hozhatnak a lengyel alapok. Igaz, a BorsodChem debütálását is nagy várakozás előzte meg, és a vegyipari cég árfolyamában nem mutatkozott meg a lengyel vásárlók hatása. A BC bevezetése azonban nemcsak abban különbözik a Molétól, hogy szerencsétlenül egybeesett a PKO-privatizációval, ami elvonta a befektetők figyelmét. A Mol a lengyel olajtársasággal, a PKN-nel egy súlycsoportba tartozik, ráadásul ahhoz képest meglehetősen (jó 20 százalékkal) alulértékelt. Így az ottani befektetőknek – akik között a sokat emlegetett alapok mellett a magyarországinál jóval nagyobb súllyal vannak jelen a helyi kisbefektetők is – könnyebb lesz mihez hasonlítaniuk a papírt.
A Mol jelenleg az idei várható eredménnyel számolva 6-os P/E-vel forog, vagyis meglehetősen alulértékelt a szektortársaihoz képest – véli Miró József, a Cashline elemzője. A társaságtól idén 200–220 milliárd forintos nyereséget várnak az elemzők, ezen belül a Cashline várakozása a sáv felső széléhez közelít. Jobban megoszlik az elemzői kar a következő évek várható nyereségét illetően, a prognózisok általában jócskán elmaradnak a 2004-es rekordprofittól.
Miró szerint az olajcég nyeresége sem jövőre, sem az azt követő években nem fog visszaesni nagy mértékben. Egyrészt a TVK kapacitásbővítése egymillió tonnás alapanyag-szükséglettel jár együtt, ami a Mol számára 15 százalékkal nagyobb finomítóitermék-értékesítést jelent. Az elemző várakozásai szerint az olajár drasztikus csökkenésétől sem kell tartani, a jövő évi átlagos árfolyam az ideihez hasonlóan alakulhat. A jelenlegi körüli nyereségszint így még évekig fennmaradhat.

Almás Andor
Almás Andor
Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet