BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Másfél milliárd a Keler nyereségterve

Az MNB és a két tőzsde közös tulajdonában álló Keler Rt. – a magyar nemzeti értéktár és elszámolóház – tegnapi közgyűlésén a tulajdonosok 1,75 milliárd forint adózás előtti eredményt tartalmazó tervet hagytak jóvá 2005-re. A tőzsde hosszabb távon változatlanul szeretné megszerezni az egész Kelert.

2004. december 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Nemzeti Bank, a BÉT és a BÁT által 1993 októberében 500 millió forint tőkével alapított Keler Rt. rendkívüli közgyűlése tegnap hagyta jóvá az elszámolóház jövő évi tervét. A Keler tulajdonosi struktúrája tizenegy év után idén ősszel változott, a BÁT 5 százalékot – a május végén belépő új, gyakorlatilag ismeretlen tulajdonosok kezdeményezésére – eladott a régóta többséget kívánó jegybanknak és a tőzsdének. Így a jelenleg 4,5 milliárd forintos jegyzett tőkéből 53,33 százalék az MNB, 26,67 százalék a BÉT és 20 százalék a BÁT részesedése.
A közgyűlés által elfogadott jövő évi terv szerint az elszámolóházi tevékenységből származó bevételek jövőre 2 milliárd 980 millió forintra rúgnak, amellyel 2 milliárd 545 millió forint kiadás áll szemben. A 435 millió forintos üzemi eredményt további 1 milliárd 310 millió forintos pénzügyi eredmény fejeli meg (a Keler saját tőkéje ugyanis az év végére eléri a 13 milliárd forintot, amelynek zöme állampapírban áll). Így a cég adózás előtti eredménye a terv szerint 1 milliárd 735 millió forint lesz, ami adó után 1,47 milliárd forintot jelent. (Ez a saját tőkére vetítve adózás után valamivel több, mint 11 százalékos eredmény.) A terv jövőre 412 millió forintos fejlesztési ráfordítással is számol.
A Keler Rt. 2001-ben 950, 2002-ben 1,2 milliárd, 2003-ban 1,1 milliárd forint adózott eredményt ért el, amelyeknek egynegyedét minden évben osztalékként fizették ki maguknak a tulajdonosok. Az idei terv (NAPI Gazdaság, 2004. április 22., 11. oldal) 2545 millió forint bevétel mellett 1,36 milliárdos adó előtti és 1,1 milliárdos adózott eredményt tartalmazott, amelyet a Keler – vélhetően – tud is teljesíteni. Így – ha marad az eddigi osztalékpolitika – a jegybank 150, a BÉT mintegy 75, a BÁT pedig mintegy 55 millió forintos osztalékra számíthat áprilisban.
Amint a tőzsde keddi évzáró partiján Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök ismét elmondta, a BÉT középtávú terveiben szerepel az MNB Keler-részesedésének megvásárlása (a BÁT-tal való integráció vagy fúzió inkább rövid távú, 2005-ös elképzelés), így elképzelhető, hogy 2006-ban már teljes egészében az addigra egységes magyar tőzsde tulajdonában áll majd az elszámolóház.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet