Belgrádból és Zárából várják a híreket az OTP központjában, de a fehér füstre mindkét akvizíció esetében még legalább egy, de inkább két hetet várni kell. Megfigyelők mindazonáltal reménykednek abban, hogy az OTP 2004-es évről szóló jelentése a Robank mellett még legalább egy akvizíciót fog tartalmazni.
Az OTP a múlt héten nyújtotta be kötelező érvényű vételi ajánlatait a horvát bankszektor 5 százalékát jelentő, 92 fiókkal és csaknem 400 ezer ügyféllel rendelkező Nova Banka 99,59, valamint a 250 ezer ügyfél számláját kezelő szerbiai Jubanka 88 százalékos részvénycsomagjára. Mindkét ajánlat mellékleteként elküldték az OTP által javasolt adásvételi szerződés tervezetét, amelyet Zárában (vagy Zágrábban) a Nova Banka magántulajdonosai, Belgrádban viszont az állami privatizációs szervezet vezetői vizsgálnak jelenleg.
A Nova Banka saját tőkéje a tavalyi év végi adatok szerint 78, a Jubankáé 116 millió euró, de a jövedelemtermelő képesség és a fiókhálózat fejlettsége terén a horvát tengerparti pénzintézet relatíve előnyben van. A szerb kormányzat az idén eladandó 3 bankért korábban együttesen 200 millió euróra számított, amelyből, úgy tűnik, a sajáttőke-érték lehet a minimum elvárás. A Nova Banka tulajdonosai állítólag vérmesebbek, euróban kilenc számjegyű elvárásokról lehetett hallani.
Az OTP-vezetéséhez közel álló forrás lapunk érdeklődésére korábban a bank ajánlatait „óvatosnak” minősítette, ám ezzel együtt is bőven elképzelhető, hogy a két ajánlat együttes összege meghaladja a 200-220 millió eurót. (A DSK-t 311 millió euróért vették tavaly, a Robanka a 10 milliós tőkeemeléssel együtt eddig 50 milliót vitt el.)
Megfigyelők szerint az OTP 2004–2006 között képződő, óvatos (a hitelezés és a kamatkülönbözeti adó hatását is figyelembe vevő) becslések szerint is legalább 2 milliárd eurós eredményének 40-50 százaléka fordítható akvizíciókra. (Sőt, ha a bank alárendelt kölcsönkötvények kibocsátásával javítja tőkemegfelelési mutatóját, akár több is.) Ez minimum 800–1000 millió euró szabadon elkölthető pénzt jelent, amelyből az esetleges délszláv karácsonyi bevásárlás után is maradna akár két nagyobb vagy négy-öt közepes bankra való. A két nagyobb célpont egyike mindenképpen Romániában lehet, a másik vagy valamelyik közepes bank pedig a FÁK-térségben. Ugyan az OTP vezetői hivatalosan egyelőre csak Ukrajnát említették, de a bankot ismerők szerint könnyen elképzelhető, hogy – különösen a pillanatnyi kijevi helyzet miatt – nem Ukrajna, hanem valamelyik délorosz régió lesz a közelebbi célpont. Míg ugyanis Moszkvában a világ szinte valamennyi vezető bankja jelen van, az orosz vidék bankszempontból fehér foltnak számít.
