Két éve vezették ki - tíz évi tőzsdei szereplés után- a Pick részvényét a BÉT-ről, azóta a magyar húsipart egyetlen részvény sem képviselte a parketten. A jövőben ez a helyzet változhat, ugyanis a Herz Szalámi Rt. új tulajdonosa- Albrecht Ottó, a Cashline Értékpapír Rt. elnöke- lapunk kérdésére elmondta: kedvező körülmények esetén már akár 2006 elején eljuthat a tőzsdére a Herz részvénye.A 2 milliárd forintos jegyzett tőkéjű cég várhatóan nemzetközi emisszió nyomán kerülne a tőzsdére, amelyben az új tulajdonos számít mindazokra a külföldi befektetőkre, akik a kilencvenes években már tapasztalatokat szereztek a másik magyar szalámi-papírral.
Az évi 6000 tonna minőségi hústerméket előállító, idén mintegy 9 milliárd forintos árbevételre számító, jelenleg is magas kapacitáskihasználtsággal működő, 470 embert foglalkoztató Herz részvényeinek 99,995 százalékát a múlt héten vásárolta meg az Albrecht Ottó tulajdonában lévő Clar Invest Kft a Picktől. (A másik tulajdonos egy tizezres névértékű aranyrészvénnyel az ÁPV Rt., az aranyrészvényhez a márkavédelemhez szükséges jogok, valamint egy-egy it- és fb-tag jelölésének jogai tartoznak.)A vételárról "hivatalosan"semmi sem szivárgott ki, de az minden bizonnyal jóval meghaladja a Herz 2 milliárdot némileg meghaladó saját tőkéjét, figyelembe véve, hogy a cégnek nincsenek hitelei és idén csaknem egymilliárd forintos amortizáció előtti eredményre számít. (Más forrásból származó információk szerint a cég tranzakciós értéke valamivel meghaladta a 4 milliárd forintot.)
A Clar Kft megfigyelők szerint a vételárat vagy annak nagyobbik részét bankhitelből finanszírozta, míg a Pick a befolyó összeget minden bizonnyal a két évvel ezelőtti mammut-osztalékfizetésre felvett hitelei részbeni törlesztésére fordítja.A Pick most folyó reorganizációs programja befejezésekor - várhatóan 2005 január végén- a tavasszal még 60 millió euros hitelállományából rendkívüli előtörlestések révén 30 millió eurot farag le.
Albrecht Ottó a Napi Gazdaságnak elmondta: miután a Csahline fennállásának 11 éve alatt a tőkepiacon amit lehetett, úgy érzi, el is ért ( a cég 5 milliót tőkével alakult 1993-ban és külső tőkebevonás nélkül jutott el mára a másfél milliárdig, forgalom terén pdig stabilan az első három helyen áll), új típusú kihivásokra vágyott. Ezért szeretné kipróbálni magát a reálszférában, ám eközben is figyel a tőkepiac kínálta lehetőségekre. A Herz irányításába operatív szinten nem kíván beleszólni az imert bróker, ám "aktív pénzügyi befektetőként" definiálta magát, és utalt arra, hogy a startégia-alakítást saját kezében fogja tartani.
A herz tervezett tőzsdei bevezetéséről Albrecht elmondta, hogy az a magyar húsipar általános helyzetétőtl, az iparági konszolidáció további alakulásától függ, emelett a 2006 eleji bevezetésfeltétele, hogy akkor is kedvező legyen a globális tőkepiaci helyzet, ezen belül a magyar tőzsdén maradjon meg az utónbbi egy évben tapasztalt magasab likviditás és kedvező befektetői hangulat. A végső döntést a tulajdonos minden bizonnyal csak a 2005-ös számok ismeretében fogja kimondani.
