BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közép-európai kontraktusok a BÁT-on

Holnap indul a Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a közép-európai gabona- és olajosmag-kontraktus forgalmazása. Az új termékek megteremtik a lehetőséget arra, hogy a BÁT – a XIX. század végéhez hasonlóan – ismét a Duna-térség gabonakereskedelmi központjává váljon – nyilatkozta lapunknak Török Sándor BÁT-elnök és Kovács Endre, a gabonaszekció elnöke.

2004. november 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Holnaptól kezdődik a BÁT-on a közép-európai gabona- és olajosmag-kontraktusok kereskedése, amelyet Török Sándor BÁT-elnök történelmi lépésnek minősített. Így, alig fél évvel az EU-csatlakozás után egységes Duna-táji gabonapiac alakulhat ki. Mind Ausztria, mind Szlovákia és természetesen Magyarország – emellett az EU gabonapiacát vámmentesen elérő Szerbia is – nettó gabonaexportőrök, így a termelőknek kiemelt jelentőségűek a most megnyíló, euróban jegyzett, egységes kontraktusok – mondta a BÁT-elnök.
Az új termékcsoport fő vonzerejét minden bizonnyal a szállítási lehetőségek bővülése adja. Míg a jelenlegi kontraktusoknál a fizikai teljesítés helye Budapest, az új termékek esetében az eladó maga választhatja ki, hogy a négy deliverypont közül (Bécs, Gönyű/Győr, Budapest, Baja) melyikben akar teljesíteni. A lejáratot megelőző hónap huszadik napjáig az eladók regisztrálhatják, hol van az árujuk, utána a vevők egymás között alakíthatják ki a számukra optimális teljesítési struktúrát – mondta a NAPI Gazdaságnak Kovács Endre, az Argimpex Rt. és egyben a gabonaszekció elnöke. Mindennek azért is nagy a jelentősége, mert a magyar tőzsdén hagyományosan nagy – 30-40 százalékos – a szállításra kerülő tételek aránya. (Az ugyancsak több teljesítési ponttal működő chichagói árutőzsdén például egy százalék alatti ez az arány.)
A BÁT nemrég megállapodott a pozsonyi árutőzsdével (NAPI Gazdaság, 2004. október 6., 11. oldal), amelynek keretében a jelenleg egyébként csak spot piacként működő pozsonyi árutőzsde tagjai is megjelenhetnek megbízóként – az elképzelések szerint a pozsonyi elszámolóház közbeiktatásával – a BÁT piacain. Várhatóan az osztrák partnerek is kihasználják majd az euróban való árjegyzés előnyeit, de Török Sándor inkább csak 2005-től vár komolyabb forgalmat az új termékkörtől. A tőzsdeelnök lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a BÉT–BÁT integráció továbbra is napirenden van, ami ha nem is valósulhatott meg 2004-ben, de 2005 mindenképpen a tőzsdék egyesülésének éve lehet.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet