Az Energopetrol nevű boszniai olajvállalatra nyújt be ma pályázatot a Mol Rt. az INA-val közösen – közölte az MTI horvát lapértesülésekre hivatkozó hírét az Index. A magyar olajtársaság a tőle megszokott módon most sem kommentálta a hírt, mindazonáltal nem lenne meglepő, ha az végül igaznak bizonyulna. A 66 benzinkúttal rendelkező piacvezető olajtársaságra a boszniai kormány márciusig szeretne vevőt találni, a reménybeli pályázók között a Mol–INA pároson felül több más társaság mellett állítólag ott van az OMV és a szlovén Petrol, illetve egy török társaság is. Az Energopetrol tavaly 1,25 millió eurós veszteséggel zárta az évet és mintegy 15 millió eurós adósságállománya van. A Mol számára ez az üzlet logikus kiegészítése lenne a korábbi régióbeli terjeszkedésének.
Miközben a társaság vélhetően az akvizícióra készül, a menedzsment tegnap a tőzsdén egy kötésben értékesítette a részvényopciós programban kapott részvényeinek jelentős részét. A cégvezetők és igazgatósági tagok összesen 310 ezer 339 darab részvényt adtak el 11 720 forintos árfolyamon. A nagyarányú eladásból ugyanakkor a Mol részvényeseinek vélhetően nem kell arra következtetni, hogy a vezetők bizalma testületileg megingott volna az általuk vezetett társaságban, a közlemény is utal arra, hogy a megkapott részvényeket hitelből fizették ki, annak a törlesztésére kellett az eladási ár mintegy felét (5621 forintot plusz némi kamatot) fordítani.
Ugyancsak tegnap Pozsonyban tartott sajtótájékoztatót a Mol stratégiai igazgatója, Michel-Marc Delcommune és Vratko Kassovic, a Slovnaft vezérigazgatója a Slovnaft új gázolaj-kéntelenítőjének felavatása alkalmából, amellyel a Mol-leány is képes lesz előállítani a szinte teljesen kénmentes 2009-es EU-s szabványnak megfelelő gázolajat (benzinből már korábban is képes volt erre). Delcommune itt újra elmondta azt a korábban már hangoztatott véleményét, hogy az olajtársaság középtávon közelíteni szándékozik osztalékfizetését a régióbeli olajcégektől megszokott szintre. Ez a pontosan meg nem határozott összeg bizonyosan jóval magasabb, mint az olajtársaságtól az utóbbi öt évben megszokott 55 forint. A gázüzletág eladása után nem meglepő elhatározásról ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a menedzsment többi tagja, így Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató sem volt hajlandó megerősíteni, csak azt hangsúlyozták, hogy a döntést az igazgatóság testületileg fogja meghozni. A stratégiai igazgató ugyanakkor kijelentette: a Mol a jövő évben mintegy 25 százalékkal csökkenti beruházásait az idei évre tervezett egymilliárd euróról, mivel befejeződött a százhalombattai finomító és a TVK kapacitásainak bővítése.
