BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kérdések a gázár körül

2004. november 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elvben nem érintheti a Mol Rt. gázüzletágát és az E.ON Ruhrgasszal kötött üzletet a január elejével szükségessé váló hazai gázárerrendezés. Az árfolyam-alakulást nézve mégis könnyen lehet, hogy a nemrégiben még csúcsárakon forgó olajrészvény több befektetője is az eladás mellett döntött az újabb közelgő hazai gázárrendezés miatt. A január elsejével esedékes emelésnek ugyanis valószínűleg meglehetősen magasnak kell lennie – a nemzetközi piaci árak alapján legalább 20 százalékosnak.
Nem segített sokat az árfolyamon Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az elmúlt héten külföldi újságírók előtt tett nyilatkozata sem. Eszerint a kormány éppen tervet készít elő a jövő évtől emelkedő gázárak okozta megnövekedett terhek részbeni kompenzálására. Meglepő, hogy nemcsak a lakossági, de a vállalati szektort is említette, de az is, hogy egy kompenzációs rendszer már működik. A pontos tervezetet nem hozta nyilvánosságra, mint mondta, arra még néhány hetet várni kell, ami vélhetően csak a bizonytalanságot erősíti.
A Mol-tulajdonosoknak elvben biztosan nem kell félniük attól, hogy még egyszer nekik kellene viselniük a hazai gázár támogatásának terheit. A Mol saját hazai kitermelése után fizet be abba az alapba, amelyből a hazai lakosság piacinál alacsonyabb gázdíjait fedezik. Gázáremelés esetén ez az összeg nő, de csak mintegy lefölözésszerűen, a társaság haszna a hazai kitermelésen eközben ebből a tekintetből változatlan marad (természetesen más okokból változhat). A kompenzáció nélküli gázárnak viszont a külföldről vásárolt gáz importárának emelkedésével január elejétől automatikusan emelkednie kell, legalábbis a szabályozás szerint.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet