Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a múlt héten Győrben járt, s miután megtekintette a Rábánál a H–14-es honvédségi gépjárművek sorozatgyártását, aláírta a HM-tender ellentételezési szerződésének módosítását is. A módosítás annyiban jelent változást a szerződés korábbi változatához képest, hogy ezentúl az ellentételezés összegébe beleszámít a Rába részéről kiemelt szakmai projektekben való részvétel, valamint a Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó projektekben való részvétel is az exporton kívül. A Rába Jármű Kft. tavaly tavasszal írta alá – a HM-tender keretszerződésével egy időben – az ellentételezési szerződést, amely értelmében a honvédségnek szállítandó eszközök importhányadának 170 százalékára rúgó ellentételezést vállalt a gépgyártó (ennek 44,7 százalékát befektetésként). Az ellentételezési megállapodást ezen felül más pontokon is módosították, azonban ezek csak technikai jellegű változtatások voltak, mivel a szerződést az uniós csatlakozással megváltozott jogszabályokhoz igazították. Az eddig megkötött szerződésekhez egyébként a GKM szerint 6,8 milliárd forint értékben tartozik ellentételezés.
