A tőzsde felsőházában, az A kategóriában szereplő 22 társaság – amely a magyar vállalati eredmények nagyjából tizedét állítja elő – a magyar alkalmazottak kevesebb, mint három százalékát foglalkoztatja. A gyorsjelentésekből kitűnik, hogy a cégek – leányvállalataikat is beleértve – 90 ezer 652 dolgozót foglalkoztattak szeptember végén, 2500-zal (2,7 százalékkal) kevesebbet, mint egy évvel korábban. A létszám az ezredfordulón közelebb volt a százezerhez, annak ellenére, hogy azóta az OTP és a Mol jelentős külföldi akvizíciókat hajtott végre. A kilencvenezer alkalmazott közül mintegy tizennégyezren a külföldi érdekeltségeknél dolgoznak, a Mol (Slovnaft), az OTP (DSK, OTP Slovakia) és a cseh és szlovák szállodákat birtokló Danubius mellett a Zalakerámia Romániában és Horvátországban, a BorsodChem Csehországban, a Richter Lengyelországban és Romániában foglalkoztat több száz embert.
Az utóbbi egy évben a legnagyobb arányban az Antenna és a TVK csökkentette dolgozói létszámát, mintegy 18-19 százalékkal. A TVK – amely ugyan önállóan szerepel a tőzsdén, de adatait a Mol konszolidált számai magukban foglalják – négyszáz embertől vált meg, ez a TVK-nál csaknem tízszer nagyobb Mol-csoport teljes létszámcsökkenésének több, mint a fele.
A két gyógyszergyártó kismértékben növelte a létszámot, a technológiai cégek közül a Graphisoft dolgozói létszáma stagnált, a Synergoné viszont 5 százalékkal nőtt. A Fotex, a NABI és a Rába kétszámjegyű létszámleépítése nyilván nem független a társaságok működési veszteségeitől (ezt a Rába esetében a pénzügyi tételek ellensúlyozzák), a Matáv viszont csak ezután kezdi hatalmas, több, mint húsz százalékos létszámcsökkentő projektjét. Viszonylag erőteljes fogyókúrára fogta magát az idén a tíz évvel ezelőtti tőzsdei bevezetés idején még csaknem kétszer ennyi embert foglalkoztató Zwack és a Démász is.
A másik oldalon a három tőzsdén forgó bank található, együttes létszámuk mintegy 2 százalékkal nőtt. A tőzsdei cégek közül az OTP a legnagyobb munkáltató, amely január óta (a DSK január elsejei konszolidálása miatt itt nem célszerű a tavaly szeptemberi adatokkal összehasonlítást tenni) 350-nel több alkalmazottat fizet.
Az egy alkalmazottra jutó nyereség terén alighanem az FHB viszi el a pálmát az idei, havi 2,5 millió forintos megtermelt profittal. A Mol alkalmazottainak mindegyike minden hónapban 1,1 millió forintos adózott nyereséget hozott a tulajdonosoknak szeptember végéig. Az OTP-dolgozók sem votak restek havi 550 ezer forinttal. Ehhez képest a Matávosok, a kazincbarcikai BorsodChemesek és az IEB-alkalmazottak teljesítménye havi 330 ezer, a Richter-dolgozóké havi 440 ezer, az Unicum-előállítóké (igaz, adó előtt) havi 580 ezer forint. A Graphisoft szoftverkészítői egyenként 290 ezer forint nyereséget hoztak. A szállodások viszont – nem hiába élőmunka-igényes szakma – már a bérköltségüktől jócskán elmaradó, havi 55 ezres nyereséggel alaposan alulmúlják a tőzsdei cégek 430 ezres havi átlagos mutatóját.
