A Slovnaft egymaga vagy egy nemzetközi konzorcium tagjaként valóban szívesen megvásárolná azt a 49 százaléknyi Transpetrol-részesedést, amelyet korábban a szlovák kormány adott el a Jukosznak – jelentette ki érdeklődésünkre a Slovanft szóvivője. Erre az üzletre egyelőre azonban még várni kell, ugyanis jelenleg a szlovák kormány kezdeményezett tárgyalásokat Oroszországgal a korábban eladott üzletrész visszavásárlásáról, jelentette be a múlt héten Pavel Rusko szlovák gazdasági miniszter. A Slovnaft ebbe az üzletbe akkor léphetne be, ha a szlovák kormány egy sikeres visszavásárlás után újra eladásra hirdetné meg a részesedést.
A Transpetrol évi 25,5 millió tonna maximális áteresztőképességű, 515 kilométer hosszú kőolajvezetéket (ennek döntő része az Ukrajnából érkező Barátság vezeték) működtet, amely a Slovnaftnak és a Ceská Rafinerska cseh finomítónak szállítja az energiahordozót. A Jukosz a 49 százalékos részt 2002 januárjában vette meg 74 millió dollárért (NAPI Gazdaság 2002. január 29., 9. oldal). A vissza-, illetve megvásárlási szándék mind a kormány, mind a Slovnaft részéről érthető, hiszen a szlovák kormány szeretné biztos kézben tudni a vezetéket üzemeltető céget (bár az 51 százalék állami monopólium és nem is tervezik eladni), a Slovnaft pedig eredetileg is pályázott, csupán alulmaradt a Jukosszal szemben.
Míg a Barátság olajvezeték szlovákiai részéről a kormányok egyezkednek, az orosz lapok szerint a Gazprom már tárgyal az E.ON Ruhrgasszal az utóbbi által a Moltól megvásárolt gázüzletági részesedésekbe való beszállásról. A tárgyalások tényét senki nem erősítette meg, a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt Alekszej Miller Gazprom-vezérrel tartott moszkvai tárgyalásai után is csak azt a már ismert tényt közölte, hogy a Gazprom hozzájárulása kell a Panrusgaz felének eladásához (ez azonban a gázüzletág eladásának csupán elenyészően kis részét érinti).
