A számok alapján nem volt alaptalan a Globus-csoport féléves gyorsjelentésével egy időben közzétett profit warning, a konzervipari cég ugyanis hosszú évek óta a leggyengébb harmadik negyedéves időszakot tudhatja maga mögött. A féléves adózás utáni 50 millió forintos nyereség ugyan szeptember végéig 250 millióra nőtt, azonban a profit összetétele cseppet sem vált egészségesebbé. Jórészt a dollár mélyrepülése, s így az orosz piaci lehetőségek beszűkülése miatt 200 millió forintra nőtt a Globus-csoport üzemi vesztesége, az árbevétel minimális csökkenése mellett.
Persze az idei adatok nem közvetlenül összehasonlíthatóak a tavalyiakkal, hiszen akkor még a Békéscsabai Konzervgyár eladása árbevételi szinten 1,6 milliárddal, eredményszinten közel 800 millióval javította a teljesítményt, igaz, idén a Globus Polska került be a konszolidációs körbe. Az üzemi veszteséget egyenlőre sikeres fedezeti politikával ellensúlyozta a konzervcég, a főleg svájcifrank-alapú finanszírozásnak és a határidős devizaügyleteknek köszönhetően 654 millió forint árfolyamnyeresége keletkezett a csoportnak, kamatköltségei emellett 263 millió forintra rúgtak.
A menedzsment a jelentés szerint a már a félévkor is felsorolt intézkedések – létszámcsökkentés, integrált számítástechnikai rendszer bevezetése, a disztribúció racionalizálása – mellett a dolláralapú import növelésével, új nyugat-európai vevők megnyerésével is igyekszik helyreállítani a nyereségességet. A szeptember végi adatok tükrében mindenesetre a félévkor az év végére jelzett 500–800 milliós eredménytervnek most inkább az alsó fele tűnik reálisnak.
